Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata o ACTA w Parlamencie Europejskim

0
Podziel się:

Zobacz, jak premier będzie walczył przeciwko ACTA na szczycie UE.

Debata o ACTA w Parlamencie Europejskim
(PAP/EPA)

O słuszności ACTA rozmawiano podczas otwartego posiedzenia w Parlamencie Europejskim. Dyskusja pokazała, że UE nie jest gotowa na debatę o prawach autorskich - komentowali jej uczestnicy.

W dzisiejszej debacie w Komisji Handlu Międzynarodowego uczestniczyli, obok jej członków, przedstawiciele organizacji pozarządowych z UE oraz reprezentanci Komisji Europejskiej.

Biorący udział w debacie prezes fundacji Nowoczesna Polska Jarosław Lipszyc powiedział, że podczas posiedzenia podniesiono m.in. kwestię tego, czy zasadne jest podpisywanie umowy, której stronami nie będą państwa przodujące w handlu podrobionymi towarami.

_ - Wyraźnie widać, że europosłowie zwrócili uwagę na ten problem, że nie traktują już ACTA jako jeszcze jednego traktatu do szybkiego przegłosowania, bo wszystko jest oczywiste _ - zauważył. W opinii Lipszyca, wciąż jednak _ istnieje zagrożenie, że Parlament Europejski przyjmie ACTA _.

Podczas dzisiejszej debaty wiceprzewodniczący Jednostki ds. Zamówień Publicznych i Praw Własności Intelektualnej Pedro Velasco Martins powiedział, że odrzucenie ACTA przez przynajmniej jedno państwo oznacza, że porozumienie nie wejdzie w życie. Martins reprezentował Komisję Europejską w negocjacjach nad ACTA.

_ - Nie słyszeliśmy argumentów, których nie słyszelibyśmy w Polsce _ - mówił Lipszyc o debacie. _ Dzisiejsza dyskusja o ACTA w Parlamencie Europejskim pokazała, że UE nie jest gotowa na debatę o prawach autorskich _ - powiedział. _ Polska jest liderem pozytywnych zmian, przoduje w Europie pod względem rozumienia problemu praw autorskich i zagrożeń związanych z ACTA, zarówno przez obywateli, jak i administrację publiczną i organizacje pozarządowe _ - przekonywał szef fundacji.

_ - To posiedzenie jest tak istotne, ponieważ na nim padną pewne argumenty wyjaśniające, dlaczego ACTA się ludziom nie podoba _ - powiedział doktorant w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego Konrad Gliściński. Jego zdaniem dyskusja na temat własności intelektualnej i środowiska cyfrowego na tym szczeblu może uświadomić decydentom UE, jakie są oczekiwania obywateli wobec uregulowań prawnych dotyczących własności intelektualnej.

Być może - w opinii Gliścińskiego - powstrzyma to w przyszłości UE przed wprowadzaniem _ podobnych pomysłów, które UE co i rusz wysuwa _. _ Sformułowanie zarzutów w stosunku do ACTA będzie można potem wykorzystać również przeciwko pewnym pomysłom ustawodawczym, które idą tak naprawdę jeszcze dalej niż ACTA _. Wśród propozycji unijnych mogących stanowić zagrożenie dla wolności prawnik wymienił dyrektywę Enforcement 2 oraz dyrektywę o ochronie granicznej - obie dotyczące ochrony własności intelektualnej.

22 lutego Komisja Europejska postanowiła o skierowaniu ACTA - międzynarodowej umowy dotyczącej zwalczania podróbek oraz piractwa w internecie - do Trybunału Sprawiedliwości UE. Trybunał oceni zgodność dokumentu z prawem UE, rozpatrzenie zapytania może zająć od 18 do 24 miesięcy. Do tego czasu zostanie wstrzymane głosowanie nad ACTA w Parlamencie Europejskim.

_ - To, co dzieje się w Komisji Handlu Międzynarodowego, ma znaczenie polityczne. Niezależnie od tego, czy Trybunał Sprawiedliwości UE uzna ACTA za zgodne z prawem, czy nie, w komisji jest miejsce na rozmowę o tym, czy ten dokument jest potrzebny i korzystny dla obywateli UE _ - ocenił Gliściński.

Tuż przed szczytem UE premier Donald Tusk powiedział, że polski punkt widzenia na temat ACTA staje się powszechny. Dodał, że refleksja przyszła późno i wszyscy w UE są _ lekko zdeprymowani _, ale _ może wyjdziemy z tego nie bardzo poobijani _.

_ - Dzięki bardzo ostrym sygnałom rzeczywiście chyba umieliśmy przestawić swoje myślenie bardziej w stronę wolności internautów i praw internautów, a nie tylko ochrony własności i interesów tych, którzy produkują _ - powiedział dziennikarzom dzisiaj Tusk. Dodał, że ten punkt widzenia staje się powszechny.

_ - Wszyscy są oczywiście lekko zdeprymowani, bo angażowaliśmy się jako państwa w tworzenie tej umowy handlowej, a refleksja przyszła później, na szczęście nie za późno _ - dodał.

Powiedział, że także inni, którzy zabierali głos w sprawie ACTA podczas czwartkowego zjazdu przywódców Europejskiej Partii Ludowej (EPL), _ podzielali dzisiejszy, polski punkt widzenia, że potrzebna jest głęboka refleksja _.

_ - Szef Komisji Europejskiej także potwierdził, że niezależnie od wniosku do Trybunału UE, potrzebna będzie bardzo głęboka debata na temat nowego spojrzenia na relacje własności i wolności w internecie. Polska będzie na pewno tutaj bardzo aktywna, więc może wyjdziemy z tego wszyscy jakoś nie bardzo poobijani _ - podsumował.

Tymczasem komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht wzywał europosłów do uważnego przestudiowania dokumentu zanim podejmą decyzję dotyczącą przyjęcia lub odrzucenia międzynarodowej umowy o przeciwdziałaniu handlowi podróbkami (ACTA).

Uspokajał, że ACTA nie zmienia obecnego prawa m.in. w sprawie ściągania plików z sieci, które nie traktuje tego jako przestępstwa, o ile nie odbywa się to na _ skalę komercyjną _.

Rozwiewał też wątpliwości, że ACTA umożliwi prowadzanie śledztw przez organizacje zarządzające prawami autorskimi. Zapewniał, że dostawcy internetu mogą ujawniać dane tylko o podejrzanych właścicielach kont, a organizacje i tak będą musiały wystąpić na drogę sądową. Podkreślał, że na zbyt małej ochronie tracą europejskie marki.

Umowa ACTA zawiera zapisy dotyczące ochrony własności intelektualnej, które - zdaniem krytyków - ograniczą swobodne funkcjonowanie internetu. Umowa, by weszła w życie w Unii, musi zostać ratyfikowana przez Parlament Europejski oraz wszystkie kraje członkowskie.

Prace PE nad ACTA zostały praktycznie zamrożone w związku z wnioskiem KE, by ACTA ocenił Trybunał Sprawiedliwości UE. Oddzielnie złożenie swojego wniosku do Trybunału UE chce zarekomendować PE sprawozdawca raportu o ACTA, socjaldemokrata David Martin. Ratyfikację ACTA zwiesiły Polska, Austria, Łotwa, Czechy, Bułgaria i Rumunia. Nie podpisały jej jeszcze m.in. Niemcy.

Czytaj więcej o ACTA w Money.pl
Rząd kontra internauci. Nowe regulacje _ Wolność, własność, bezpieczeństwo - te trzy wartości nabierają dzisiaj żywego i nowatorskiego znaczenia. _
Zostanie po nim spalona ziemia. Opozycja o... Zdaniem posłów PiS, premier Tusk chce robić karierę w Komisji Europejskiej, dlatego wziął się za reformy. Co na to lewica?
Tusk zmienił zdanie w sprawie ACTA. Za późno? Zwrot o 180 stopni nie zadowala protestujących przeciw umowie. Zapowiedzieli...
Tusk i Boni znów knują w sprawie ACTA? Spotkanie poprzedzi debatę nad ACTA w Parlamencie Europejskim. Zobacz czy jest szansa na przeforsowanie umowy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)