Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dalsze losy PIW-u w rękach Boniego

0
Podziel się:

Ministerstwo skarbu zamierza postawić wydawnictwo w stan likwidacji z powodu sięgającego 7 mln zł zadłużenia.

Dalsze losy PIW-u w rękach Boniego
(kprm.gov.pl)

Na czwartek zaplanowano spotkanie przedstawicieli ministerstwa kultury i skarbu państwa z ministrem Michałem Bonim, podczas którego doprecyzowane zostaną szczegóły przekształcenia zagrożonego likwidacją PIW w instytucję kultury - poinformował rzecznik MKiDN.

_ - Wszczęcie procedury likwidacyjnej nie oznacza likwidacji Państwowego Instytutu Wydawniczego _ - zapewnił rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Babczyński.

_ - O wszystkich szczegółach przejęcia przez ministerstwo kultury znaku i niematerialnego kapitału PIW będą w czwartek rozmawiali: podsekretarz stanu w ministerstwie kultury Jacek Weksler, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Adam Leszkiewicz oraz minister w kancelarii premiera Michał Boni. To spotkanie ma doprowadzić do skonstruowania planu postępowania wobec PIW _ - dodał Babczyński.

Ministerstwo skarbu, któremu podlega PIW, zamierza postawić wydawnictwo w stan likwidacji z powodu sięgającego 7 mln zł zadłużenia. W sobotę minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że resort kultury przejmie PIW jeszcze w tym roku. - _ Stosowne porozumienie między mną a ministrem Gradem zostało już zawarte _ - mówił Zdrojewski, dodając, że minister skarbu państwa Aleksander Grad stawia PIW w stan likwidacji po to, aby usunąć instytucję ze struktury ministerstwa skarbu i umożliwić jej przejęcie przez resort kultury.

_ - Po uchwaleniu ustawy u organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej będzie bowiem szansa na to, że to minister kultury będzie mógł być organem założycielskim dla tej instytucji. PIW stałby się instytucją kultury _ - tłumaczył Zdrojewski. Zapewnił, że po przeprowadzeniu zmian PIW będzie nadal wydawał książki; firma zmieni jednak swą strukturę prawną i będzie działała w oparciu o inną niż do tej pory ustawę: ustawę o organizowaniu działalności kulturalnej, a nie - o prawie handlowym.

Państwowy Instytut Wydawniczy obchodzi w tym roku 65-lecie istnienia. To jedno z najstarszych i najbardziej zasłużonych polskich wydawnictw, które opublikowało w serii _ Współczesna Proza Światowa _ takie tytuły jak: _ Sto lat samotności _ Marqueza, _ Imię róży _ Eco, _ Blaszany bębenek _ Grassa, w serii _ Rodowody Cywilizacji _ ukazywały się najważniejsze książki o historii kultury.

Inne kultowe serie PIW to m.in. Biblioteka Myśli Współczesnej (zwana popularnie plus, minus, nieskończoność) czy Biografie Sławnych Ludzi. PIW jest również wydawcą publikacji encyklopedycznych. Do najbardziej znanych należą m.in. _ Literatura polska _ Jana Tomkowskiego, _ Słownik mitów i tradycji kultury _ Władysława Kopalińskiego.

Podczas II Warszawskich Targów Książki PIW otrzymał nagrodę Ikar Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek - za przełamanie zastoju i wprowadzenie nowej, ciekawej oferty. W kwietniu prezydent odznaczył edytorki _ Listów Henryka Sienkiewicza _ za upowszechnianie dziedzictwa narodowego.

Czytaj w Money.pl

kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)