Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dalajlama XIV w Warszawie. Jakiej autonomii pragnie dla Tybetu?

0
Podziel się:

Zasada niestosowania przemocy z całą pewnością działa, przynosi rezultaty, wielu Chińczyków, braci i sióstr w Chinach okazuje nam solidarność, sympatię, troskę o Tybet - mówił przywódca.

Dalajlama XIV w Warszawie. Jakiej autonomii pragnie dla Tybetu?
(PAP/Jacek Turczyk)

Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV powiedział w Warszawie, że rząd Chińskiej Republiki Ludowej musi zapewnić Tybetowi znaczącą autonomię. - W naszym najlepszym interesie leży pozostanie w granicach Chińskiej Republiki Ludowej - wskazał.

_ - Zasada niestosowania przemocy z całą pewnością działa, przynosi rezultaty, wielu Chińczyków, braci i sióstr w Chinach okazuje nam solidarność, sympatię, troskę o Tybet _ - ocenił Dalajlama XIV, który uczestniczył w Warszawie w XIII Szczycie Noblistów.

_ - Nie chcemy oderwać się od Chin, dążenie do niepodległości jest nierealistyczne, ale mamy prawa, o których mówi również konstytucja Chińskiej Republiki Ludowej i te prawa muszą być wdrażane i traktowane poważnie w Chinach _ - mówił. Tak się jednak nie dzieje i - jak ocenił Dalajlama - to jest kłopot.

Duchowy przywódca Tybetańczyków wskazał też, że Chiny są niezwykle rozwinięte pod względem gospodarczym. _ - My, Tybetańczycy, też chcemy modernizować Tybet, na poziomie materialnym jesteśmy bardzo zacofani, w naszym najlepszym interesie leży pozostanie w granicach Chińskiej Republiki Ludowej _ - powiedział.

Ale - zastrzegł - rząd Chińskiej Republiki Ludowej musi zapewnić Tybetowi znaczącą autonomię. _ - Tak, byśmy mogli zatroszczyć się o nasz język, edukację, nasze pismo, o mądrość, wiedzę i kulturę buddyjską _ - powiedział Dalajlama XIV. Ocenił, że _ współczesne Chiny potrzebują kultury buddyjskiej _, kultury współczucia i miłości. Z kolei zachowanie tybetańskiej kultury - mówił - wymaga poważnego zajęcia się sprawą środowiska naturalnego w Tybecie.

_ - Dzisiaj w Chinach jest 400 mln buddystów, duża część populacji chińskiej okazuje troskę o Tybet _ - przekonywał duchowy przywódca Tybetańczyków. Jego zdaniem część nowego pokolenia przywódców chińskich _ zaczyna myśleć o bardziej realistycznym podejściu do kwestii Tybetu _. Dalajlama XIV wiąże też pewne nadzieje z tym, że chcą oni walczyć z korupcją. _ Nowi przywódcy starają się twardo uporać z tym problemem, czas pokaże, ale wydaje się, że nadzieja jest _ - powiedział.

Dalajlama XIV przekonywał też, że duch tybetański jest niezwykle silny, determinacja młodych jest silniejsza niż w poprzednim pokoleniu. Objęciu władzy przez nowego prezydenta Chin Xi Jinpinga wiosną br. towarzyszyły nadzieje na złagodzenie oficjalnej polityki wobec Tybetu; wskazywano, że ojciec nowego przywódcy był blisko związany z dalajlamą. Nadzieje te okazały się jednak płonne.

Obecnie napięcia w Tybecie są najwyższe od lat po serii samopodpaleń dokonanych przez tybetańskich mnichów. Rząd centralny w Pekinie zareagował na te incydenty, zaostrzając środki bezpieczeństwa.

We wtorek opublikowano białą księgę rządu w Pekinie, w której podkreślono, że polityka chińskich władz wobec Tybetu jest właściwa i nie ma od niej odwrotu; zapewniła ona Tybetańczykom stabilny rozwój i rozkwit kultury. Autorzy księgi twierdzą też, że dalajlama, dążąc do niepodległości Tybetu, w rzeczywistości chce sabotować jego rozwój i stabilność.

Czytaj więcej w Money.pl
Sharon Stone odbiera nagrodę w Warszawie Dotychczas wyróżnieni zostali m.in.: piłkarz Roberto Baggio, piosenkarka Annie Lennox, wokalista U2 Bono i aktor George Clooney.
"Tybet pod okupacją Chin szybko się rozwija" Tak przynajmniej wynika z białej księgi rządu w Pekinie, opublikowanego przez oficjalną agencję Xinhua.
W Tybecie zatrzęsła się ziemia Epicentrum wstrząsów znajdowało się w południowo-zachodnich Chinach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)