Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dalajlama w Europie. Pomimo sprzeciwu Chin, wizyta u kanclerza Austrii

0
Podziel się:

Mimo sprzeciwu Chin kanclerz Austrii Werner Faymann przyjął w Wiedniu dalajlamę.

Dalajlama w Europie. Pomimo sprzeciwu Chin, wizyta u kanclerza Austrii
(ec.europa.eu)

Mimo sprzeciwu Chin kanclerz Austrii Werner Faymann przyjął w Wiedniu dalajlamę. Po spotkaniu podkreślił konieczność respektowania praw człowieka w Tybecie. W wiecu _ Europa dla Tybetu _, który odbył się w stolicy Austrii, uczestniczyło 2500 osób.

Mimo ostrzeżeń i pogróżek chińskiego ambasadora w Wiedniu Shi Mingde przedstawiciele najwyższych władz Austrii i zwierzchnik Kościoła katolickiego spotkali się z duchowym przywódcą Tybetańczyków.

Podczas śniadania z Faymannem dalajlama zaapelował do kanclerza o dalsze wsparcie w działaniach na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Wyraził ponadto uznanie dla polityki gospodarczej Austrii, dzięki której bezrobocie w tym kraju pozostaje na bardzo niskim, 4-procentowym poziomie.

Po spotkaniu kanclerz powiedział dziennikarzom, że zamierzał poprzez rozmowę z dalajlamą _ wysłać wyraźny sygnał polityczny świadczący o konieczności respektowania praw człowieka w Tybecie _.

Austria zawsze podkreślała konieczność respektowania praw człowieka na świecie. Skorzystałem zatem z możliwości spotkania z tak ważną osobistością, która o te prawa walczy przez całe życie - powiedział kanclerz dziennikarzom. W spotkaniu wziął również udział arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schoenborn. Mówiliśmy o _ wolności religijnej i kwestiach dialogu między religiami _ - powiedział kardynał.

W piątek, w wiedeńskim ratuszu, doszło do spotkania dalajlamy z wicekanclerzem i ministrem spraw zagranicznych Michaelem Spindeleggerem.

Kilka godzin przed przyjęciem dalajlamy przez austriackich polityków ambasador Chin w Wiedniu ostrzegł rząd Austrii przed _ możliwym ochłodzeniem stosunków chińsko-austriackich _.

W otwartym liście ambasador Shi Mingde uznał przyjmowanie dalajlamy za _ poważną ingerencję w wewnętrzne sprawy Chin _. Chińskie MSZ podejmie poważne kroki dyplomatyczne w sprawie wizyty, która rani uczucia narodu chińskiego - napisał ambasador podkreślając, że _ kwestia Tybetu jest wyłącznie wewnętrzną sprawą Chin _. Władze w Pekinie oskarżają dalajlamę o separatyzm.

W sobotę w Wiedniu odbyła się Międzynarodowa Akcja Solidarnościowa z Tybetańczykami. W wiecu _ Europa dla Tybetu _ wziął również udział premier Tybetu na uchodźstwie Lobsang Sangyai. Na spotkanie przybyło - według szacunków policji - 2500 osób: setki Tybetańczyków i europejskich działaczy na rzecz praw człowieka. Obecna była również delegacja Tybetańczyków z Polski.

W połowie XX wieku Tybet stał się częścią Chińskiej Republiki Ludowej. Zdaniem ekspertów w ojczyźnie dalajlamy łamane są prawa człowieka, jest też około 1000 więźniów politycznych.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
Dostał 1,7 mln dolarów. Zobacz, komu oddał Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV otrzymał nagrodę Templetona wartą 1,7 mln dolarów.
Oddał najwyższę nagrodę na świecie. Komu? Dalajlama zapowiedział przekazanie na cele dobroczynne miliona stu tysięcy funtów Nagrody Pokojowej imienia Templetona.
Mocarstwo prosi Obamę. Odwołaj spotkanie Chińskie władze z rosnącym niezadowoleniem obserwują wizytę dalajlamy w Waszyngtonie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)