Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
krytyka lekarzy
23.04.2008 09:04

Czy zakaz krytyki lekarzy jest zgodny z konstytucją?

W tej sprawie wypowie się dziś Trybunał Konstytucyjny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Trybunał Konstytucyjny ma dziś wydać wyrok w sprawie najbardziej kontrowersyjnego zapisu w Kodeksie Etyki Lekarskiej.

Artykuł, który zabrania lekarzom krytykować kolegów, przez lata wręcz uniemożliwiał orzekanie w sprawach o błędy w sztuce medycznej. Część środowiska przyznaje: zapis był niefortunny. Inni wciąż go bronią. - _ Jeżeli lekarze będą publicznie komentować swoją pracę, obniżą wiarygodność swojego zawodu _ - mówią _ Dziennikowi _.

Proces przed Trybunałem to finał wieloletniej batalii wrocławskiej lekarki Zofii Szychowskiej. W 2001 r. w wywiadzie dla tygodnika _ Angora _ skrytykowała ona swoich kolegów z kliniki pediatrycznej za niepotrzebne jej zdaniem i dokonywane bez wiedzy rodziców zabiegi na dzieciach. Sąd koleżeński udzielił jej nagany, powołując się na kontrowersyjny przepis. - _ Koledzy skazali mnie, bo skrytykowałam środowisko. Przez rok nie wolno mi było leczyć pacjentów _ - mówi dziennikowi Szychowska.

To ona po latach zaskarżyła artykuł 52. kodeksu etyki do Trybunału Konstytucyjnego. Wymuszoną lekarską solidarność najboleśniej odczuwali jednak pacjenci, którym przyszło procesować się o błędy w sztuce. Za każdym razem do orzeczenia sądu potrzebna była ekspertyza, tę zaś wydać mógł tylko inny lekarz. Wielu mając w pamięci drakońskie kary za brak solidarności, minimalizowało winę kolegów.

Tagi: krytyka lekarzy, wiadomości, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz