Notowania

Przejdź na
Ewa Kopacz
18.10.2011 11:47

Czy Ewa Kopacz chce być marszałkiem? "To nie ma nic do rzeczy"

- To wielki zaszczyt, ale także wielkie wyzwanie i duża odpowiedzialność - odpowiada dyplomatycznie minister zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Goclon/East News)

Bycie marszałkiem Sejmu to wielki zaszczyt, ale też wielkie wyzwanie - tak Ewa Kopacz odpowiedziała na pytanie, czy objęcie tej funkcji byłoby dla niej awansem. Oceniła też, że jej następca w resorcie zdrowia będzie w dużo bardziej komfortowej sytuacji niż ona cztery lata temu.

Kopacz - której kandydaturę na marszałka Sejmu zarekomendował premier, szef PO Donald Tusk - pytana przez dziennikarzy, czy chciałaby być marszałkiem, odparła: _ Chciejstwo ma tutaj najmniej w tej chwili do powiedzenia _.

Podkreśliła, że decyzja w tej sprawie należy do Sejmu. - _ Jak będę już oficjalnym kandydatem - a wiadomo, że wtedy jest się oficjalnym kandydatem, kiedy jest taki wniosek podpisany przez 15 posłów, kiedy to wpływa do Sejmu, a Sejm rozstrzyga to w głosowaniu - to wtedy można mówić, czy się jest, czy się nie jest marszałkiem _ - dodała.

Na pytanie, czy funkcja marszałka Sejmu byłaby dla niej awansem, czy może degradacją, Kopacz odparła, że to jest wielki zaszczyt, ale także wielkie wyzwanie i duża odpowiedzialność.

Wcześniej Kopacz, będąc gościem radia TOK FM, pytana o swoje zapowiedzi z przeszłości, że chce być nadal ministrem zdrowia, a wszystko wskazuje na to, że opuści resort, odpowiedziała, że osoba, która obejmie Ministerstwo Zdrowia w tej kadencji _ będzie w dużo bardziej komfortowej sytuacji _ niż ona, gdy zostawała ministrem. Zaznaczyła, że w trakcji jej czteroletniej kadencji uchwalono dwanaście kluczowych ustaw reformujących kompleksowo system ochrony zdrowia.

*Czytaj w Money.pl *

Jak podkreśliła, w resorcie czeka też sześć gotowych projektów ustaw już po konsultacjach zewnętrznych. _ - Więc następca przychodzi i te ustawy wprowadza do Sejmu, oczywiście wykorzystując całą ścieżkę legislacyjną. Nie ma jakiegoś braku ciągłości tej pracy. Nie ma też zagrożenia, że cokolwiek złego się wydarzy _ - stwierdziła Kopacz.

Poinformowała, że wśród tych sześciu projektów ustaw są: projekt o dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach, o zdrowiu publicznym, o badaniach klinicznych, o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, a także projekt ustawy o jakości. _ - To jest gotowe _ - powiedziała obecna minister zdrowia.

Pytana, czy z punktu widzenia państwa nie byłoby lepiej, żeby to Grzegorz Schetyna nadal był marszałkiem Sejmu, a ona nadal nadzorowała prace służby zdrowia, Kopacz odpowiedziała, że _ każda nowa władza, to są nowe wyzwania _.

_ - My dzisiaj mówimy o tym, jak bardzo w trudnej sytuacji możemy się znaleźć w otoczeniu europejskim. Dzisiaj już o pięciu krajach, nie tylko o Grecji mówi się, że ma kłopoty finansowe. A więc my musimy prowadzić politykę bardzo odpowiedzialną, niekoniecznie popularną, taką, która będzie się podobać, a więc taką, którą najchętniej opozycja by prowadziła, ale bardzo odpowiedzialną politykę - po to, aby Polacy w Polsce czuli się bezpiecznie pod każdym względem, ale tym ekonomicznym również. (...) To pan premier będzie dobierał sobie ekipę, która będzie na to wyzwanie odpowiadać bardzo merytorycznie i bardzo ciężką pracą _ - zaznaczyła.

Na pytanie, kto zastąpi ją na stanowisku ministra zdrowia, Kopacz podkreśliła, że _ o tym nie decyduje były minister _. _ Wierzę w to, że pan premier wyznaczy osobę, która będzie w ramach kontynuacji robiła wszystko, aby to, co my zbudowaliśmy jako podstawę i fundamenty - bardzo twarde fundamenty pod tę reformę, która już ruszyła - było kontynuowane _ - powiedziała.

W rozmowie z dziennikarzami Kopacz dodała, że znając premiera _ naprawdę wybierze najlepiej dla polskich pacjentów _. Pytana, czy Schetyna jako marszałek Sejmu dobrze wypełniał swoje zadania, odparła, że tak.

Zapytana w radiu TOK FM, jak - gdyby została marszałkiem Sejmu - należałoby postąpić w podnoszonej przez Ruch Palikota sprawie obecności krzyża w sali sejmowej, Kopacz wyraziła przekonanie, że do Sejmu zostali wybrani ludzie odpowiedzialni, którzy _ odpowiedzialnie będą układać priorytety _.

_ - Dzisiaj niewątpliwie priorytetem będzie i ustawa budżetowa, i wszystkie ustawy, które zabezpieczą Polaków przed tym, co puka do naszych drzwi, czyli przed kryzysem światowym _ - podkreśliła.

Na pytanie, czy uważa sprawę krzyża za temat zastępczy i niezbyt ważny w tej chwili, Kopacz podkreśliła, że _ każdy temat w Sejmie jest tematem bardzo ważnym _. Dodała jednak, że jej zdaniem są tematy ważniejsze. - _ I te tematy ważniejsze, czyli te które dotyczą nas wszystkich, muszą stanowić pierwszeństwo _ - powiedziała.

Dopytywana, czy oznacza to, że kwestia uchwały dotyczącej krzyża nie znalazłaby się w pierwszej kolejności w porządku obrad odpowiedziała, że o tym będzie niewątpliwie decydować Prezydium Sejmu. PiS zapowiedziało złożenie projektu uchwały, której celem miałoby być uniemożliwienie usunięcia krzyża z sali sejmowej.

Z kolei na pytanie, czy Sejm zmierzy się z problemem in vitro w tej kadencji, Kopacz powiedziała w TOK FM, że _ in vitro pewnie będzie dominować _. Jak przypomniała, w minionej kadencji Sejmu trwały prace nad trzema projektami ustaw dotyczącymi zapłodnienia in vitro, w tym nad projektem autorstwa posłanki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

_ - Wierzę w to, że ma (Kidawa-Błońska) wielką moc przekonywania. Jeśli trzeba będzie, na pewno będzie bardzo merytorycznie dyskutować i przekonywać _ - powiedziała Kopacz. Jak powiedziała, to, czy ustawa będzie uchwalona w tej kadencji, _ będzie zależało od Sejmu, wtedy kiedy naciśnie odpowiedni zielony przycisk na swojej aparaturze do głosowania _. _ - Wierzę w to, że determinacja pani Małgosi Kidawy-Błońskiej spowoduje, że będziemy na pewno w komisji pracować nad tym projektem _ - dodała Kopacz.

Minister zaznaczyła również, że jej zdaniem jest bardzo ważne, by wprowadzić wreszcie konwencję bioetyczną. Wtedy - zdaniem Kopacz - mogą być _ szerokie reguły, które określają bezpieczeństwo i potrzebę (in vitro), a na końcu finansowanie tej metody zapłodnienia _.

Więcej na temat wyników wyborów w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t160860.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;odkrywa;karty;oglasza;zmiany;w;rzadzie,185,0,935353.html) Tusk odkrywa karty. Ogłasza zmiany w rządzie Premier ujawnił co czeka obecną minister zdrowia Ewę Kopacz. Komentarz prezesa PiS: _ To kpina ze społeczeństwa _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t134724.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/arlukowicz;nie;czyham;na;stolek;ewy;kopacz,51,0,833075.html) Arłukowicz: Nie czyham na stołek Ewy Kopacz Nowy minister w kancelarii premiera Bartosz Arłukowicz zapowiedział w piątek, że będzie przekonywał polityków PO do poparcia ustawy o związkach partnerskich oraz refundacji zabiegów in vitro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t130659.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;chce;zmienic;prawo;by;nikt;nie;ruszyl;krzyza,240,0,935920.html) Krzyż ma być nietykalny. "To jest duży błąd" Błaszczak: Spór wokół krzyża, wywołany przez Palikota jest na rękę premierowi Donaldowi Tuskowi.
Tagi: Ewa Kopacz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz