Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
odszkodowanie
13.05.2009 10:11

Czuma dostanie 25 tysięcy złotych odszkodowania

To zadośćuczynienie za niesłuszne uwięzienie w 1980 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

25 tys. zł zadośćuczynienia oraz odszkodowania dostanie od Skarbu PaństwaAndrzej Czuma, obecny minister sprawiedliwości, za niesłuszne uwięzienie w 1980 r. - orzekł w środę prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.

SA zmienił - uwzględniając apelację prokuratury - wyrok ze stycznia 2009 r. Sądu Okręgowego w Warszawie, który przyznał Czumie niemal 90 tys. zł. Czuma domagał się w sumie ok. 700 tys. zł za okres aresztowania i po nim - kiedy nie mógł znaleźć pracy i nie miał stałego źródła dochodów. Decyzję sąd okręgowy podjął w czwartym już procesie z wniosku Czumy o odszkodowanie; poprzednie wyroki uchylał sąd apelacyjny.

Prokurator (którego formalnym przełożonym jest Czuma jako prokurator generalny) wnosił na środowej rozprawie w SA albo o zwrot sprawy do I instancji albo o przyznanie Czumie 25 tys. zł. Pełnomocnik nieobecnego w SA Czumy mec. Ernest Roskowiński wnosił o oddalenie apelacji prokuratora. SA uznał, że przyznanie większej kwoty za trzy miesiące więzienia byłoby niesprawiedliwe wobec 70 tys. osób, które od 1991 r. dostawały _ wielokrotnie niższe kwoty _.

W marcu 1980 r. Czuma został skazany - m.in. razem zBronisławem Komorowskim, obecnie marszałkiem Sejmu - na trzy miesiące więzienia za zorganizowanie opozycyjnej manifestacji przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wyrok wydał sędzia Andrzej Kryże (późniejszy wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS; dziś podwładny Czumy jako członek Prokuratury Krajowej). Śledztwo, czy ten wyrok był zbrodnią komunistyczną, prowadzi dziś pion śledczy IPN.

Tagi: odszkodowanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz