Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Członek kubańskiej siatki szpiegowskiej zwolniony po odbyciu kary

0
Podziel się:

Członkowie grupy, zwanej Kubańska Piątka lub Siatka Os, zostali aresztowani i osądzeni w Miami pod zarzutem konspiracji i niezarejestrowania się w charakterze obcych agentów działających w Stanach Zjednoczonych.

Członek kubańskiej siatki szpiegowskiej zwolniony po odbyciu kary
(Willeecole/Dreamstime)

Amerykańskie więzienie opuścił dzisiaj po odbyciu kary ponad 15 lat więzienia Fernando Gonzalez, pseudonim Ruben Campa, drugi członek pięcioosobowej kubańskiej siatki szpiegowskiej, która działała na Florydzie w środowisku kubańskich emigrantów.

Członkowie tej grupy, zwanej _ Kubańska Piątka _ lub _ Siatka Os _, zostali aresztowani i osądzeni w Miami pod zarzutem konspiracji i niezarejestrowania się w charakterze obcych agentów działających w Stanach Zjednoczonych.

Świadkowie potwierdzili na procesie, że członkowie _ Siatki Os _ zdołali przeniknąć do siedziby Południowego Dowództwa Armii USA na Florydzie oraz infiltrowali środowiska kubańskiej emigracji w USA, wrogie wobec rządu kubańskiego.

Tymczasem Hawana utrzymywała, że jej agenci swą działalnością nie zagrażali interesom Stanów Zjednoczonych, lecz jedynie monitorowali przygotowania do zamachów terrorystycznych na terenie Kuby w rodzaju ataków bombowych na hotele turystyczne na wyspie, jak ten z 1997 r., w którym zginął w Hawanie włoski turysta.

Najwyższy wyrok z całej piątki Kubańczyków otrzymał Gerardo Hernandez, który odbywa w Stanach Zjednoczonych karę dożywotniego więzienia. Dzięki jego informacjom wywiadowczym przekazanym do Hawany kubańskie lotnictwo rządowe zestrzeliło kilka samolotów pilotowanych przez kubańskich emigrantów, z których zrzucano ulotki skierowane do ludności Kuby. Czterej piloci tych samolotów zginęli.

Zwolniony dzisiaj 50-letni Fernando Gonzalez, który uczestniczył w wojnie domowej w Angoli jako oficer kubańskich wojsk walczących po stronie rządowej, ma w tych dniach powrócić do Hawany.

Czytaj więcej w Money.pl
Na Okęciu zatrzymano szefa gangu Policja we współpracy ze Strażą Graniczną zatrzymała - w samolocie, który wylądował na lotnisku Chopina w Warszawie - 37-letniego szefa zorganizowanej grupy przestępczej.
Sąd nad gangiem barona paliwowego Henryk M. wyłudził od państwa prawie 500 mln zł. Jego gang współtworzyli prawnicy i pracownicy kontroli skarbowej.
Sprzedawali olej opałowy na stacjach Policjanci ustalili, że kierujący grupą założyli spółkę prawa handlowego na podstawioną osobę
Sąd nie zgodził się na zwolnienie Polaków Wnioskowi o zwolnienie Polaków z irlandzkiego aresztu tak, by mogli odpowiadać z wolnej stopy sprzeciwiła się prokuratura. Powołała się na policję, której zdaniem sprawa może zatoczyć szersze kręgi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)