Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy rozliczają za korupcję. Były minister oskarżony

0
Podziel się:

Minister obrony Czech w latach 2009-2010 Martin Bartak został oskarżony przez prokuraturę o składanie korupcyjnych propozycji

Czechy rozliczają za korupcję. Były minister oskarżony
(justindc/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Minister obrony Czech w latach 2009-2010 Martin Bartak został oskarżony przez prokuraturę o składanie korupcyjnych propozycji producentowi ciężarówek Tatra.

Prokurator Duszan Taborsky powiedział, że razem z byłym ministrem oskarżono o korupcję szefa czeskiej firmy zbrojeniowej MPI Group Michala Smrza, który pośredniczył w aferze łapówkarskiej.

Skandal ciągnie się od 2008 roku, kiedy ambasador USA w Pradze w latach 2003-2006 William Cabaniss oskarżył Bartaka o składanie korupcyjnych propozycji.

Cabaniss, który po zakończeniu misji dyplomatycznej w Pradze został szefem rady nadzorczej czeskiego producenta ciężarówek Tatra, kontrolowanego przez amerykańską firmę Terex Corporation, zeznał, że do propozycji łapówkarskiej doszło w lutym 2008 roku, kiedy Bartak jako wiceszef resortu obrony złożył wizytę w Waszyngtonie w składzie czeskiej delegacji rządowej.

Według Cabanissa Bartak zobowiązał się wówczas do rozwiązania problemów Tatry z kooperującą z nią firmą Praga. Problemy te groziły zerwaniem kontraktu Tatry o wartości 150 mln USD na dostawę ciężarówek dla czeskiej armii. Cabaniss powiedział, że Bartak złożył tę propozycję w waszyngtońskim hotelu Centreville.

Zarzuty Cabanissa potwierdził również Duncan Sellars, szef amerykańskiego przedstawicielstwa Tatry, który uczestniczył we wspomnianych _ negocjacjach _. Sellars powiedział czeskiej prasie, że Barta zażądał 5 milionów dolarów za _ przetarcie drogi Tatrze _. Dziennikarze śledczy ustalili, że pośrednikiem w transakcji miał być Michal Smrz, z którym łączyły Bartaka wieloletnie interesy.

Pikanterii całej aferze dodawał fakt, że Bartak był później wiceministrem finansów odpowiedzialnym za walkę z korupcją. Afera wyszła na jaw dopiero wówczas, kiedy Cabaniss w 2008 roku opisał przebieg spotkania z Bartakiem na łamach dziennika _ Mlada fronta Dnes _.

Śledztwo w tej sprawie polecił wszcząć w 2010 roku premier Petr Neczas. Bartak zaprzeczył oskarżeniom i zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec tych, którzy - jak oświadczył - _ prowadzą przeciw niemu kampanię polityczną _. Aby _ nie szkodzić rządowi _ wziął jednak bezpłatny urlop, a w 2011 roku zrezygnował z pełnionych funkcji.

W ramach rządowego kontraktu producent ciężarówek Tatra dostarczył czeskiej armii 588 samochodów. Jeśli zarzuty korupcyjne się potwierdzą, Bartakowi i jego wspólnikowi grozić będzie od pięciu do 10 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)