Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
korupcja w czechach
19.11.2011 08:39

Czechy będą się starały odzyskać 600 mln franków

Rząd Czech postanowił, że będzie się starał odzyskać 600 mln franków zablokowanych przez Szwajcarię na około 100 rachunkach bankowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Jones, Ph.D./CC/Flickr)

Rząd Czech postanowił, że będzie się starał odzyskać 600 mln franków zablokowanych przez Szwajcarię na około 100 rachunkach bankowych w tym kraju po wykryciu afery w czasie prywatyzacji czeskiej spółki węglowej Mostecka Uhelna Spolecznost (MUS).

Centroprawicowy gabinet Petra Neczasa zlecił też prokuraturze generalnej powołanie specjalnej grupy śledczej, która ma konfrontować wyniki badania sprawy przez organy w Czechach i Szwajcarii.

Pod koniec października władze szwajcarskie postawiły siedmiu osobom, w większości obywatelom czeskim, zarzuty nielegalnego wyprowadzenia z MUS w latach 1997-2002 pieniędzy, które znalazły się na podejrzanych kontach. Szwajcarzy niejednokrotnie wzywali Pragę do włączenia się do postępowania jako strona poszkodowana, jednak dotychczas żaden czeski rząd tego nie uczynił.

Gabinet Neczasa rozważa obecnie kilka scenariuszy, przy czym w pierwszej kolejności - jeśli to jeszcze będzie możliwe - spróbuje wejść do procesu jako strona poszkodowana, albo wniesie powództwo cywilne.

Premier Czech podkreślił, że nie chce, aby afera prywatyzacyjna z lat 1997-2002 została _ zamieciona pod dywan _. Jednak minister finansów Miroslav Kalousek zwraca uwagę, że bardzo trudno będzie dowieść stronie szwajcarskiej, jakie szkody poniosło czeskie państwo.

Media w Pradze zaznaczają, że afera może sięgać o wiele dalej, niż prywatyzacja samej MUS. Dziennik _ Mlada fronta Dnes _ ujawnił ostatnio dokumenty, z których wynika, że korzyści mogli czerpać ludzie uczestniczący w prywatyzacji zakładów maszynowych Skody z Pilzna, wśród nich były szef czeskich zakładów energetycznych CEZ Martin Roman.

Szwajcarzy wszczęli postępowanie sądowe w sprawie machinacji finansowych przy prywatyzacji spółki MUS już w czerwcu 2005 roku. Według aktu oskarżenia znaczna część pieniędzy firmy została przeniesiona do Szwajcarii, a następnie _ wyprana _.

O korupcji w Czechach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t88051.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/minister;ustapil;po;ujawnieniu;transakcji;gieldowych,48,0,963120.html) Mama ministra grała milionami. Rezygnacja Czeski minister przemysłu Martin Kocourek podał się dziś do dymisji po ujawnieniu niejasnych wielomilionowych transakcji giełdowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t78267.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wikileaks;czechy;to;najbardziej;skorumpowany;kraj;europy;srodkowej,204,0,903884.html) Sąsiad Polski najbardziej skorumpowany O wybuchających aferach korupcyjnych amerykańscy dyplomaci informowali Waszyngton obszernie i często już od początku lat 90.
Tagi: korupcja w czechach, korupcja, czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz