Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cywile na misjach będą wynagradzani jak żołnierze

0
Podziel się:

Nowe regulacje wprowadzają odmienne od kodeksu pracy normy w celu zapewnienia pracownikom cywilnym odpowiednich wymiarów wypoczynku.

Cywile na misjach będą wynagradzani jak żołnierze
(Piotr Tracz/REPORTER)
bECFRzat

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, zgodnie z którą pracownicy kontyngentów wojskowych za granicą będą wynagradzani jak żołnierze - bez prawa do nadgodzin.

Nowelizacja ustawy o zasadach użycia lub pobytu sił zbrojnych poza granicami państwa, uchwalona w czerwcu przez Sejm, zrównuje zasady rozliczania czasu pracy cywilnych pracowników wojska, którzy świadczą pracę za granicą w strefie działań wojennych, z żołnierzami zawodowymi.

Oznacza to, że cywilni pracownicy kontyngentów - lekarze, psycholodzy, ratownicy medyczni, prawnicy - stracą prawo do nadgodzin; nie będą wobec nich stosowane zasady kodeksu pracy, czas pracy będzie zależał - tak jak u żołnierzy - od zadań służbowych.

bECFRzav

Nowe regulacje wprowadzają odmienne od kodeksu pracy normy w celu zapewnienia pracownikom cywilnym odpowiednich wymiarów wypoczynku, z wyjątkiem sytuacji związanych m.in. z zapewnieniem bezpieczeństwa jednostce wojskowej, ochroną zdrowia i życia ludzkiego.

Okres rozliczeniowy będzie naliczany dla każdego pracownika indywidualnie od dnia jego zatrudnienia w kontyngencie, ponieważ z pracownikami przebywającymi w strefie działań wojennych umowa jest zawierana wyłącznie na czas określony do sześciu miesięcy.

Nowe regulacje nie będą dotyczyć pracowników wojska, z którymi nawiązano stosunek pracy przed dniem wejścia znowelizowanej ustawy w życie.

Przygotowując projekt MON zwracało uwagę, że obowiązujące ograniczenia związane z kodeksem pracy utrudniają właściwe działanie kontyngentów, a konieczność wypłacania nadgodzin powoduje poważne skutki finansowe. Potencjalne oszczędności dla budżetu resort szacował na 400-500 tys. zł rocznie.

bECFRzaB
Czytaj więcej w Money.pl
Zbieranie próbek DNA żołnierzy wstrzymane Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała negatywną opinię o programie gromadzenia profili genetycznych żołnierzy i pracowników wojska.
Miejsca pracy dzięki producentom rakiet? W marcu z MON rozmawiali czterej potencjalni dostawcy systemu obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu.
Nauczyciel i kasjer pierwsi chwycą za karabin Do Narodowych Sił Rezerwowych zgłosili się na ochotnika. Przekonują, że są gotowi umrzeć za ojczyznę.
Komorowski oddał hołd żołnierzom z bitwy nad Bzurą Prezydent Komorowski złożył wieniec w miejscu, gdzie 18 września 1939 r. gen. Wład, kierując przeprawą podległych mu oddziałów przez Bzurę, został śmiertelnie ranny.
bECFRzaW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)