Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
raport macierewicza
29.06.2011 06:23

Co ujawni raport Macierewicza?

Dokument liczy ponad 160 stron i punktuje błędy MSZ, MSWiA oraz zaniedbania BOR. Dużą część białej księgi stanowi opis odpowiedzialności Rosjan za katastrofę Tu-154M.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Dziś Prawo i Sprawiedliwość *przedstawi część _ białej księgi _ dotyczącą odpowiedzialności Rosji za katastrofę smoleńską. Na jutro zapowiedziano publikację poświęconą zaniedbaniom strony polskiej. W _ białej księdze _ znajdują się m.in. zarzuty niedopełnienia obowiązków wobec osób odpowiedzialnych za przygotowanie wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.*

Na godzinę 11 w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie planowana jest konferencja, podczas której za pomocą telemostu pytania będą mogli zadawać zagraniczni dziennikarze z Brukseli. Wtedy też ma przedstawiona część dotycząca odpowiedzialności Federacji Rosyjskiej. Natomiast, jak powiedział rzecznik PiS Adam Hofman, prezentacja drugiej części _ białej księgi _, która dotyczy zaniedbań strony polskiej, odbędzie się w czwartek.

Dokument liczy ponad 160 stron. Opisuje przygotowywania wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku oraz wydarzenia tuż po jej tragicznym zakończeniu. W _ białej księdze _ znajdują się zarzuty niedopełnienia obowiązków przez osoby biorące udział w przygotowywaniu wizyty, są też wytknięte zaniedbania rządu, w szczególności MSZ, MSWiA oraz zaniedbania BOR.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t95099.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;ma;raport;komisji;millera;uprzedzi;nim;pis,18,0,861458.html) Premier ma raport komisji Millera. Uprzedzi nim PiS?
Jak potwierdził Bartłomiej Misiewicz, sekretarz parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy Tu-154M, w dokumencie PiS znajdują się m.in. zarzuty dotyczące niezabezpieczenia wizyty prezydenta pod adresem szefa MSWiA Jerzego Millera i szefa BOR gen. Mariana Janickiego.

W raporcie stwierdzono, że rozdzielenie rocznicowych uroczystości katyńskich poprzez zorganizowanie odrębnego spotkania premiera Donalda Tuska z premierem Władimirem Putinem w Katyniu w 7 kwietnia 2010 roku _ było wynikiem gry _ prowadzonej przeciwko Lechowi Kaczyńskiemu. Dużą część _ białej księgi _ stanowi - według polityków PiS - opis odpowiedzialności strony rosyjskiej za katastrofę Tu-154M.

Na drugiej stronie przeczytasz, jak raport Macierewicza komentują członkowie PO

_ Biała księgę _ przedstawić mają szef PiS Jarosław Kaczyński i szef parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską poseł PiS Antoni Macierewicz._ - Chodzi nam o to, żeby opinia publiczna mogła się przekonać, jak rzeczywiście wyglądało działanie Federacji Rosyjskiej, a także rządu Donalda Tuska w sprawie tej straszliwej tragedii, zarówno na etapie przygotowawczym, jak i w trakcie lotu i w związku z badaniem skutków katastrofy _ - powiedział dziennikarzom Macierewicz.

_ - Chcemy zapoznać opinię międzynarodową z dokumentami na ten temat. Ona była jako pierwsza poddana fałszywym informacjom, atakowi informacyjnemu ze strony Federacji Rosyjskiej _ - stwierdził. Szef zespołu szybkiego reagowania PO Paweł Olszewski ocenia, że _ biała księga _ będzie uzewnętrznieniem frustracji Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza.

_ - Niczego sensownego się po tej "białej księdze" nie spodziewam. W moim przekonaniu będzie to przelanie na papier frustracji i fobii Macierewicza i Kaczyńskiego. Ten zespół - a w zasadzie komisja działająca wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości - nie operował żadnymi dowodami, tym samym nie mógł przygotować żadnego racjonalnego i merytorycznego dokumentu _ - powiedział Olszewski.

Polityk PO dodał, że woli opierać się na dorobku prac komisji szefa MSWiA Jerzego Millera, w której - jak podkreślił - zasiadali niezależni eksperci. - _ W przeciwieństwie do Macierewicza, bo on lata w obłokach, ale na lotnictwie się nie zna _ - ocenił Olszewski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t130697.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;i;po;sa;zgodne;dobrze;ze;jest;raport,0,0,861696.html) PiS i PO są zgodne: "Dobrze że jest raport" Prawo i Sprawiedliwość ma nadzieję, że raport komisji Jerzego Millera zostanie szybko opublikowany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t100813.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;wkaze;winnych;katastrofy;smolenskiej,7,0,861959.html) PiS wskaże winnych katastrofy smoleńskiej "Biała księga" zwiera zarzuty pod adresem MSZ, MSWiA, BOR-u i strony rosyjskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t95389.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/warszawa;nie;chce;smolenskiego;pomnika,79,0,861775.html) Warszawa nie chce smoleńskiego pomnika Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie ratusza.
Tagi: raport macierewicza, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz