Notowania

Przejdź na
łapówka
09.12.2010 12:18

Co czwarta osoba na świecie dała łapówkę

Najczęściej daje się łapówki w Liberii, Ugandzie i Kambodży. Najrzadziej w Danii i Norwegii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jedna czwarta ludzi na świecie dała w ciągu ostatnich 12 miesięcy łapówkę - wynika z badania Transparency International, opublikowanego w czwartek z okazji światowego dnia walki z korupcją. W Polsce odsetek ten wyniósł 15 proc.

Badanie przeprowadzono na próbie 91 tys. osób w 86 krajach. W Polsce sondaż wykonano w dniach 1-9 lipca.

W zeszłym roku 1/4 ankietowanych na świecie zapłaciła łapówkę, np. w służbie zdrowia czy urzędzie podatkowym, ale najczęściej przekupuje się policję. 29 proc. respondentów, którzy mieli kontakt z policją, zapłaciło łapówkę.

Najbardziej skorumpowanym regionem jest Afryka Subsaharyjska, gdzie łapówkę zapłacił co drugi ankietowany. Najrzadziej są one natomiast wręczane w Europie i Ameryce Północnej - tylko 5 proc. ankietowanych z tych regionów zadeklarowało zapłacenie łapówki.

Najczęściej daje się łapówki w Liberii (89 proc.), Ugandzie (86 proc.) i Kambodży (84 proc.). Najrzadziej natomiast w Danii (0 proc.), Norwegii i Wielkiej Brytanii (po 1 proc.).

Polska znalazła się wśród dużej grupy państw, gdzie za najbardziej skorumpowane uważa się partie polityczne. W Norwegii jako jedynym państwie za najbardziej skorumpowane uznano organizacje religijne, a w Singapurze - media.

Zdaniem 57 proc. ankietowanych w Polsce działania obecnego rządu w sferze walki z korupcją są nieskuteczne. Za skuteczne uważa je tylko 16 proc. ankietowanych.

Badanie, nazwane _ Światowym Barometrem Korupcji _ przeprowadzono po raz 7. od 2003 r. W tym roku zbadano więcej państw, poszerzając ich liczbę m.in. o Chiny i Bangladesz.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t117064.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rusza;infolinia;antykorupcyjna;cba;prosi;o;telefony,121,0,731001.html) Rusza infolinia antykorupcyjna. CBA prosi o telefony Na bezpłątny numer będzie można dzwonić anonimowo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t40480.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/najostrzejsze;prawo;antykorupcyjne;w;bulgarii,162,0,675490.html) Najostrzejsze prawo antykorupcyjne w Bulgarii Niezgłoszony w oświadczeniach majątek osób publicznych będzie skonfiskowany.
Tagi: łapówka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz