Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cisza wyborcza przed referendum w Warszawie

0
Podziel się:

Cisza przed głosowaniem w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, potrwa do niedzieli, do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych.

Cisza wyborcza przed referendum w Warszawie
(VladimirCetinski/iStockphotot)
bESNlMyJ

O północy rozpoczęła się cisza przed niedzielnym referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Potrwa do niedzieli, do zamknięcia wszystkich lokali, w których będą głosować mieszkańcy stolicy.

Obowiązek zachowania ciszy przed referendum przewiduje ustawa o referendum lokalnym. Zapisano w niej, że na 24 godziny przed dniem referendum - aż do zakończenia głosowania - zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej, dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Cisza ma charakter terytorialny i obowiązuje na terenie Warszawy. W przypadku konieczności przedłużenia czasu głosowania w którymś z lokali z powodu nadzwyczajnych sytuacji, przedłużona zostanie także cisza referendalna. Informacje o tym będzie podawać na bieżąco delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie.

bESNlMyL

Za złamanie ciszy referendalnej ustawa przewiduje karę grzywny. W czasie ciszy zakazane są wszelkie formy agitacji. Nie można zwoływać związanych z referendum zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozdawać ulotek, zawieszać plakatów, czy billboardów. Zabroniona jest też agitacja w lokalach wyborczych oraz na terenie budynków, w których znajdują się te lokale.

Zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z 2012 r., w referendum lokalnym nie zbiera się i nie podaje do wiadomości publicznej w trakcie głosowania informacji o liczbie osób uprawnionych do głosowania i liczbie osób, którym wydano karty do głosowania. W związku z tym stołeczna komisja nie będzie w niedzielę, w ciągu dnia, publikować żadnych informacji dotyczących frekwencji.

W niedzielę głosować będzie można w godzinach 7-21. Na kartach do głosowania znajdzie się jedno pytanie: _ Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Hanny Beaty Gronkiewicz-Waltz, prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji? _.

Głosując za odwołaniem, stawia się znak _ X _ w kratce obok odpowiedzi _ TAK _. Głosując przeciw odwołaniu, stawia się znak _ X _ w kratce obok odpowiedzi _ NIE _. Postawienie znaku _ X _ w obu kratkach albo niepostawienie znaku _ X _ w żadnej kratce decyduje o tym, że głos jest nieważny.

bESNlMyR

Według danych podanych w piątek przez warszawskie biuro wyborcze uprawnionych do głosowania w Warszawie jest 1 mln 336 tys. osób.

bESNlMzm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)