Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cisza wyborcza na Śląsku, Mazowszu i w województwie świętokrzyskim

0
Podziel się:

Krzysztof Lorentz z PKW wyjaśnił, że zakaz dotyczy agitacji nie tylko na obszarach, na których odbywają się wybory, ale także mediów ogólnopolskich i internetu.

Cisza wyborcza na Śląsku, Mazowszu i w województwie świętokrzyskim
(imagestock/iStockphoto)

Od północy z piątku na sobotę do zakończenia głosowania w niedzielnych wyborach uzupełniających do Senatu obowiązuje cisza wyborcza. Zabroniona jest agitacja mogąca wpłynąć na wynik wyborów w trzech okręgach wyborczych: na Śląsku, Mazowszu i w woj. świętokrzyskim.

Krzysztof Lorentz z PKW wyjaśnił, że zakaz dotyczy agitacji nie tylko na obszarach, na których odbywają się wybory, ale także mediów ogólnopolskich i internetu. - _ Internet jest medium, które oddziałuje wszędzie, a zatem również na odbiorców w tych okręgach, w których będą się odbywały wybory uzupełniające do Senatu _ - powiedział.

Zaznaczył, że chodzi o zakaz agitacji w wyborach uzupełniających do Senatu. Dozwolone jest natomiast prowadzenie agitacji związanej z trwającą kampanią wyborczą w wyborach samorządowych. _ Oceny, czy konkretne zdarzenie naruszyło ciszę wyborczą, będą ewentualnie dokonywać organy ścigania i sądy _ - powiedział Lorentz. Podkreślił, że organy wyborcze nie są do tego uprawnione.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki wyjaśnił, że zakaz dotyczy m.in. odwoływania się do wyborów uzupełniających do Senatu, nakłaniania do głosowania na startujących w nich kandydatów. Jak dodał, taką wykładnię przedstawiała PKW również jednemu z komitetów wyborczych.

W trakcie ciszy wyborczej nie wolno m.in. wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami, namawiać do głosowania na konkretnych kandydatów. Najwyższa kara - od 500 tys. zł do 1 mln zł - grozi za publikację sondaży.

Wybory uzupełniające do Senatu odbędą się na Śląsku w okręgu nr 73, w woj. świętokrzyskim w okręgu nr 82 oraz na Mazowszu w okręgu nr 47. Po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego wygasły mandaty senatorskie Bolesława Piechy i Beaty Gosiewskiej (oboje z PiS). Wybory uzupełniające muszą odbyć się także po śmierci senatora PiS Henryka Górskiego. Głosowanie odbędzie się w niedzielę w godzinach 7-21.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym podczas ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Nie wolno także podawać do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów. Zabronione jest także podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.

Czytaj więcej w Money.pl
SLD i PSL dogadały się w sprawie wyborów Chodzi o skrócenie obowiązywania ciszy wyborczej tylko na dzień wyborów, a także zakaz publikacji sondaży przedwyborczych na tydzień przed wyborami.
Tylko PiS nie chce zniesienia ciszy wyborczej Pozostali politycy mówią, że to archaizm i fikcja. Jakie argumenty podają członkowie Prawa i Sprawiedliwości?
Tusk zapowiada likwidację ciszy wyborczej? Premier zaznaczył, że sam często jest poirytowany wymogami ciszy wyborczej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)