Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cień Litwinienki nad Kremlem

0
Podziel się:

Na łożu śmierci napisał list pożegnalny, w którym obarczył odpowiedzialnością za podanie mu trucizny prezydenta Rosji Władimira Putina.

Żona Aleksandra Litwinienki, Marina
Żona Aleksandra Litwinienki, Marina (PAP/EPA)

Rosja zdecydowanie odrzuca oskarżenia o udział w zabójstwie Aleksandra Litwinienki. Były agent Federalnej Służby Bezpieczeństwa został otruty radioaktywnym polonem.

Zmarł 23 listopada 2006 r. w jednej z brytyjskich klinik. Na łożu śmierci napisał list pożegnalny, w którym obarczył odpowiedzialnością za podanie mu trucizny prezydenta Rosji Władimira Putina.

Według służb śledczych Wielkiej Brytanii bezpośrednio odpowiedzialnym za podanie Litwinience polonu miał być były funkcjonariusz KGB, późniejszy deputowany rosyjski Andriej Ługowoj. Jako powód zbrodni podawano zemstę rosyjskich służb specjalnych.

Aleksander Litwinienko pracował w kontrwywiadzie ZSRR, a później w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa Rosji. Zajmował się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej. W 1998 r. zwołał konferencję prasową, na której ujawnił że wydawano mu rozkazy sprzeczne z prawem.

Chodziło między innymi o likwidację grupy urzędników i biznesmenów, w tym oligarchy Borysa Bieriezowskiego. Kilka miesięcy później został aresztowany. Toczyły się przeciwko niemu liczne postępowania karne, ale żadne nie zakończyło się aktem oskarżenia.

W 2001 r. Litwinienko uciekł z Rosji do Wielkiej Brytanii, gdzie dostał azyl polityczny. Najwięcej wrogów w Rosji przysporzyła mu książka _ Wysadzić Rosję _, napisana wspólnie z Jurijem Felsztyńskim. Oskarżył w niej służby specjalne o przygotowanie serii zamachów, które miały stać się pretekstem do rozpoczęcia kolejnej wojny w Czeczenii.

Oprócz najpoważniejszej wersji, wskazującej sprawców zabójstwa Litwinienki w kręgach moskiewskich służb, pojawiły się i inne. Między innymi mówiące o zmowie służb brytyjskich, dla których śmierć uciekiniera z Rosji miała być pretekstem do antyrosyjskiej kampanii.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski oskarża Rosję o łamanie zasad Prezydenci państw Europy Środkowej i Wschodniej, uczestnicy spotkania w Warszawie, uważają, że katastrofę malezyjskiego samolotu powinna wyjaśnić międzynarodowa komisja z udziałem wszystkich zainteresowanych państw.
Szef separatystów wezwał do ataków! - _ Ługańsk nie jest okrążony, a dzisiejszej nocy siły przeciwnika zostały znacznie osłabione. Na lotnisku okrążono jedną z grup ukraińskiej armii i w najbliższym czasie rozprawimy się z nią _- dodał.
Cameron grozi Rosji. Będą kolejne sankcje? UE jest gotowa nałożyć na Moskwę kolejne sankcje w związku z zestrzeleniem przez prorosyjskich bojowników malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)