Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CIA pomaga władzom Kolumbii w walce z partyzantką?

0
Podziel się:

To trwa już od czasów rządów Georga W.Busha.

CIA pomaga władzom Kolumbii w walce z partyzantką?
(AP/Fotolink/East News)

Amerykański wywiad prowadzi tajne operacje, które mają na celu wsparcie kolumbijskiego rządu w walce z komunistyczną partyzantką z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) - poinformował _ Washington Post _. Program trwa od czasów rządów Georga W.Busha.

Dzięki wsparciu CIA władzom w Bogocie udało się zlikwidować co najmniej 20 czołowych przywódców partyzantki FARC - napisał w sobotę _ WP _ w wydaniu internetowym. Pomocy udzielała także amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), która zapewniała _ istotną pomoc podsłuchową _.

USA zaopatrywało także Kolumbię w specjalistyczny sprzęt, taki jak nadajniki GPS, dzięki którym można było tworzyć tzw. inteligentne bomby, umożliwiające niszczenie celów ukrytych w trudno dostępnych miejscach, np. w dżungli.

W marcu 2008 roku kolumbijskie siły rządowe zlikwidowały czołowego dowódcę FARC Raula Reyesa. Rebeliant ukrywał się w jednym z tajnych obozów ukrytych w dżungli na przygranicznym terenie w Ekwadorze. Z informacji _ WP _ wynika, że Kolumbijczycy wykorzystali do tej operacji _ inteligentne bomby _ dostarczone przez USA.

Informacje o amerykańskim zaangażowaniu w walce z FARC dziennik uzyskał po rozmowach z 30 obecnymi i byłymi przedstawicielami sił specjalnych USA i Kolumbii, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości. Wynika to z faktu, że operacja amerykańskiego wywiadu ma charakter tajny i wciąż trwa.

CIA oficjalnie nie skomentowała tych doniesień. Natomiast odniósł się do nich prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos, który powiedział _ WP _, że CIA była _ pomocna _ i zapewniała siłom kolumbijskim _ lepsze szkolenia i wiedzę _.

Według dziennika program kosztował kilka miliardów dolarów i jest prowadzony niezależnie od amerykańskiej oficjalnej pomocy, która wyniosła dziewięć miliardów dolarów. Zgodę na przeprowadzenie operacji wyraził były prezydent USA George W. Bush, a misja jest kontynuowana za rządów obecnego gospodarza Białego Domu Baracka Obamy.

Oddziały FARC według oceny kolumbijskich władz liczą obecnie 7-8 tys. partyzantów, podczas gdy w 2002 roku partyzantka miała 26 tys. ludzi pod bronią. Jednym z głównych źródeł finansowania FARC pozostaje ściągany od rolników podatek od uprawy koki.

FARC to najstarsza i największa kolumbijska grupa partyzancka, która powstała w 1964 roku. Na początku była zbrojnym skrzydłem Kolumbijskiej Partii Komunistycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/m139635.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/senator;john;mccain;oskarza;cia,148,0,1442964.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) McCain ujawnia: "CIA oszukała Kongres" Szef irańskiego MSZ zaprzeczył, by Amerykanina przetrzymywały władze Iranu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/m292383.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/marsz;poparcia;dla;odwolanego;burmistrza;bogoty;tlumy;wyszly;na;ulice,188,0,1442236.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tłumy poparły odwołanego burmistrza stolicy Położony w centrum Bogoty plac Simona Bolivara, najważniejszy plac w mieście, pełen był ludzi. Wielu z nich uważa decyzję władz o odwołaniu Gustavo Petro za zagrożenie dla demokracji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/m251220.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;domowa;w;kolumbii;jest;rozkaz;o;zawieszeniu;broni,0,0,1438208.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jest rozkaz. Zawieszenie broni w Kolumbii Partyzanci z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) ogłosili podczas odbywających się w Hawanie negocjacji z delegacją rządu Kolumbii jednostronne, 30-dniowe zawieszenie broni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/m250025.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tajne;wiezienia;cia;wnioski;moglyby;byc;przykre,69,0,1434693.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Więzienia CIA. "Wnioski mogłyby być przykre" Włodzimierz Cimoszewicz, przyznał, że nic nie usprawiedliwia takich działań, jak tortury. Trzeba jednak pamiętać o kontekście całej sprawy - dodał.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)