Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chrześcijanie na świecie. Jak chcą ich wspierać posłowie PiS?

0
Podziel się:

W Egipcie dyktatura wojskowa, walcząc z islamistycznym Bractwem Muzułmańskim, skłania się do przenoszenia gniewu muzułmańskiej ulicy przeciwko chrześcijanom - twierdzą autorzy projektu.

Chrześcijanie na świecie. Jak chcą ich wspierać posłowie PiS?
(PAP/Grzegorz Momot)

Posłowie PiS przygotowali projekt uchwały w sprawie wyrażenia solidarności ze wspólnotami chrześcijańskimi w Egipcie i Syrii. Chcą, by Sejm wezwał rząd i dyplomację do działań między innymi w UE na rzecz uwzględnienia obrony chrześcijan w stanowisku dotyczącym konfliktu w Syrii.

W projekcie, złożonym przez PiS w Sejmie, posłowie mieliby wyrazić solidarność _ ze wspólnotami chrześcijańskimi, które są ofiarami mordów i prześladowań dokonywanych dziś na całym świecie _. _ Szczególnie dramatyczne wydarzenia mają w tym względzie miejsce w ogarniętych niepokojami społecznymi i wojnami krajach Bliskiego Wschodu - Egipcie i Syrii _ - podkreślili autorzy projektu zamieszczonego na stronach internetowych Kancelarii Sejmu.

Sejm miałby też wezwać _ społeczność międzynarodową do podjęcia odważnych działań w celu obrony chrześcijan przed eksterminacją _. _ Milczenie i brak reakcji w obronie chrześcijan, zwłaszcza w Egipcie i Syrii, może doprowadzić do tego, że te bardzo zasłużone od dwóch tysięcy lat wspólnoty przestaną istnieć. Nie można do tego dopuścić _ - podkreślono w projekcie.

_ Współczesny świat nie może bezczynnie przyglądać się, jak giną ludzie, tylko dlatego, że chcą pozostać wierni swej religii _ - wskazano.

Autorzy projektu chcą też, by Sejm wezwał polski rząd i dyplomację _ do wykorzystywania każdego dostępnego forum, zwłaszcza w ramach Unii Europejskiej, by tę sprawę podnosić i szukać skutecznych metod obrony chrześcijan także poprzez użycie dostępnych form pokojowego bojkotu krajów prześladujących chrześcijan, który byłby dla nich ekonomicznie odczuwalny _.

_ Sejm wzywa polski rząd i dyplomację do zainicjowania na forum międzynarodowym, a szczególnie w UE kroków na rzecz uwzględnienia w stanowisku dotyczącym konfliktu w Syrii kwestii obrony chrześcijan, także w perspektywie ewentualnych międzynarodowych rozstrzygnięć toczącego się tam konfliktu _ - czytamy w projekcie uchwały.

W uzasadnieniu do projektu napisano m.in., że w Egipcie _ dyktatura wojskowa, walcząc z islamistycznym Bractwem Muzułmańskim, skłania się do przenoszenia gniewu muzułmańskiej ulicy przeciwko chrześcijanom _. _ Zaczynają oni odgrywać klasyczną rolę "kozła ofiarnego" egipskiego konfliktu _ - podkreślono. Jak zauważono, _ płoną instytucje nie tylko koptyjskie, ale również prawosławne i katolickie _.

Zdaniem posłów PiS, _ rażącym zaniedbaniem jest, że w komunikacie po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE z 21 sierpnia 2013 roku poświęconego konfliktowi w Egipcie, problemowi prześladowań chrześcijan nie poświęcono ani jednego zdania _.

Autorzy projektu w uzasadnieniu domagają się od polskiej dyplomacji, by _ rozpoczęła pracę nad wypracowaniem stanowiska całej UE, którego efektem byłaby groźba turystycznego bojkotu Egiptu przez 500 milionów Europejczyków, jeśli obecne władze nie wezmą miejscowych chrześcijan pod opiekę i nie zatrzymają eskalacji ich prześladowań _.

_ W targanej od ponad dwóch lat straszną wojną domową Syrii wspólnota, od której wywodzi się nazwa "chrześcijaństwo", nadal licząca dziesięć procent społeczeństwa, jest zagrożona w swym bycie przez wszystkie strony konfliktu _ - zauważyli autorzy projektu uchwały w jego uzasadnieniu. Jak dodali, _ w związku z szykującą się interwencją społeczności międzynarodowej w Syrii należy rozpocząć rozważania na temat przyszłego statusu chrześcijan w tym kraju _.

Według obliczeń ONZ w Syrii od wybuchu konfliktu w marcu 2011 r. zginęło ponad 100 tys. ludzi, a kilka milionów zostało zmuszonych do zmiany miejsca zamieszkania.

Z kolei pod koniec sierpnia organizacja praw człowieka Human Rights Watch skrytykowała ataki na 42 kościoły, wiele szkół, domów i firm koptyjskich w Egipcie oraz wezwała władze do rozmieszczenia sił bezpieczeństwa w celu zakończenia przemocy na tle religijnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Czołowy zwolennik interwencji w Syrii szuka poparcia w Unii Nieoficjalnie mówi się, że plany ataku popierają na razie dwa kraje.
Obama zapowiedział orędzie w sprawie Syrii Prezydent Stanów Zjednoczonych, oświadczył na szczycie w Sankt Petersburgu, że przywódcy państw G20 są podzieleni w sprawie użycia siły w Syrii bez mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Pracownicy ONZ przygotowują się na atak USA Pracownicy misji humanitarnej ONZ w Syrii przygotowują plany awaryjne na wypadek zbrojnej interwencji w tym kraju; chcą jednak nadal pomagać ofiarom wojny domowej.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)