Notowania

gotovina
14.05.2012 15:28

Chorwacja: Rozpoczął się proces generała Gotoviny

Były chorwacki generał Ante Gotovina, znów stanął przed trybunałem w Hadze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/STR)

*Proces apelacyjny byłego chorwackiego generała Ante Gotoviny, skazanego za zbrodnie wojenne z czasów wojny domowej w dawnej Jugosławii z lat 90., rozpoczął się przed trybunałem ONZ w Hadze. *

56-letni Gotovina został skazany w kwietniu 2011 roku na 24 lat więzienia za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w 1995 roku. Sądzony wraz z nim 56-letni gen. Mladen Markacz, były dowódca sił specjalnych chorwackiej policji, otrzymał wyrok 18 lat więzienia.

Pod dowództwem Gotoviny przeprowadzono operację _ Burza _ - odzyskania terytoriów, na których zamieszkujący tam Serbowie proklamowali samozwańczą Republikę Serbskiej Krajiny. W następstwie operacji 324 Serbów zostało zabitych, a ok. 90 tysięcy wypędzonych z Krajiny. Generał, dla wielu Chorwatów pozostaje bohaterem narodowym.

Od wydania Gotoviny trybunałowi ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii Unia Europejska przez kilka lat uzależniała rozmowy o członkostwie Chorwacji w UE. Tymczasem generał, uważany przez rodaków za bohatera narodowego, ukrywał się od 2001 roku.

Aresztowano go w grudniu 2005 roku na Wyspach Kanaryjskich, dwa miesiące po rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych. Wielu Chorwatów uznało, że został poświęcony dla integracji europejskiej kraju, a część eurosceptyków wskazywała na jego los jako argument przeciwko wejściu Chorwacji do UE.

Chorwacja podpisała traktat akcesyjny do UE w grudniu 2011 roku. Stanie się 28. członkiem tej organizacji 1 lipca 2013 roku.

Tagi: gotovina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz