Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chodorkowski ubiega się o zwolnienie

0
Podziel się:

Były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski oraz jego partner biznesowy Płaton Libiediew, odbywający karę 13 lat wiezienia, złożyli wnioski o przedterminowe zwolnienie warunkowe.

Chodorkowski ubiega się o zwolnienie
(PAP/EPA)

Były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski oraz jego partner biznesowy Płaton Libiediew, odbywający karę 13 lat wiezienia, złożyli wnioski o przedterminowe zwolnienie warunkowe.

Tekst wniosków skierowanych do jednego z sądów w Moskwie zamieszczono w poniedziałek na stronie internetowej centrum Chodorkowskiego i Lebiediewa - informuje agencja ITAR-TASS.

W swym wniosku Chodorkowski pisze, że z 13 lat, na które został skazany, odbył ponad 7,5 roku, czyli ponad pół wyroku, dlatego ma prawo ubiegać się o przedterminowe zwolnienie warunkowe.

Chodorkowski podkreśla jednocześnie, że do winy się nie przyznaje i w dalszym ciągu będzie zaskarżał wyrok w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i w Sądzie Najwyższym Federacji Rosyjskiej. Analogiczny wniosek złożył partner biznesowy byłego szefa Jukosu Płaton Lebiediew - podała agencja ITAR-TASS.

Zobacz także: Zobacz, jak wyglądały dotychczasowe zmagania Chodorkowskiego z rosyjskim wymiarem sprawiedliwości (ang.):

Obaj byli sądzeni w dwóch procesach. Na wolność dwaj biznesmeni mają wyjść w roku 2017, gdyż na poczet kary zaliczono im wcześniejszy wyrok, który odsiadują. W pierwszym procesie, w 2005 roku, zostali skazani na osiem lat pozbawienia wolności za domniemane oszustwa podatkowe i uchylanie się od płacenia podatków. W grudniu 2010 roku sąd skazał obu przedsiębiorców na 13,5 roku łagru za rzekome przywłaszczenie 218 mln ton ropy naftowej i wypranie uzyskanych w ten sposób pieniędzy. Ostatecznie w maju złagodzono im kary do 13 lat, gdyż sąd uznał, że ilość rzekomo zdefraudowanej przez podsądnych ropy była mniejsza o 130 mln ton.

Chodorkowski i Lebiediew konsekwentnie odpierali wszystkie wysunięte wobec nich zarzuty, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/184/127416_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/chodorkowski-tak-konczy-niepokorny-oligarcha,0,744014.html) Chodorkowski: Tak kończy niepokorny oligarcha Kiedyś najbogatszy Rosjanin, dziś ikona rosyjskich obrońców praw człowieka. Czy wyjdzie jeszcze na wolność?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t77925.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chodorkowski;kontratakuje;donosi;na;sedziow,235,0,831211.html) Chodorkowski kontratakuje. Donosi na sędziów Były rosyjski magnat naftowy złożył doniesienie na sędziów i prokuratorów, którzy zajmowali się jego sprawą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t127455.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chodorkowski;uslyszal;wyrok;posiedzi;jeszcze;6;lat,49,0,745521.html) Chodorkowski usłyszał wyrok. Posiedzi jeszcze 6 lat Na poczet nowej kary - 14 lat więzienia - sąd zaliczył byłemu szefowi Jukosu już odsiedziane osiem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)