Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chodorkowski posiedzi pół roku krócej

0
Podziel się:

Według szacunków rosyjskich dziennikarzy, przy uwzględnieniu już odbytej kary pozbawienia wolności, były szef Jukosu opuści więzienie na przełomie lat 2016/2017.

Chodorkowski posiedzi pół roku krócej
(PAP/EPA)
bEKpnOWd

Moskiewski Sąd Miejski nie podzielił opinii biznesmenów Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa i podtrzymał wyrok skazujący wydany przez Chamowniczeskij Sąd Rejonowy.

Rozpatrujący skargę kasacyjną sędziowie uznali jedynie, że w dokumentach procesowych zawyżono ilość rzekomo zdefraudowanej przez nich ropy i złagodził im wyroki z 13,5 do 13 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Obaj biznesmeni odsiadują już wieloletnie wyroki, a obrońcy praw człowieka uznają ich za ofiary politycznej zemsty.

Kłopoty byłego właściciela koncernu paliwowego Jukos - Michaiła Chodorkowskiego zaczęły się w 2003 roku, gdy chcąc ubiegać się o urząd prezydenta krytykował ówczesnego szefa państwa Władimira Putina. Podczas jednego z wystąpień Chodorkowski zarzucił Putinowi tolerowanie korupcji. W krótkim czasie został oskarżony o oszustwa podatkowe, aresztowany i w 2005 roku skazany na 8 lat kolonii karnej.

bEKpnOWf

Rok później upadło naftowe imperium Jukosu i koncern został wchłonięty przez państwowe przedsiębiorstwo Rosneft. Kilka lat później rosyjska prokuratura przedstawiła dowody na kolejne przestępstwa Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Lebiediewa. W 2010 roku oskarżono ich o kradzież ponad 200 ton ropy i pranie _ brudnych pieniędzy _. Zostali skazani na 13,5 roku więzienia.

Po ogłoszeniu wyroku wybuchła afera związana z sędzią wydającym wyrok. Jego asystentka publicznie oświadczyła, że sędzia pracował pod presją a wyrok przywieziono mu _ w teczce _ z Moskiewskiego Sądu Miejskiego. Nie przeszkodziło to właśnie sędziom tego sądu w odrzuceniu skargi kasacyjnej biznesmenów i odesłaniu ich do kolonii karnej.

Według szacunków rosyjskich dziennikarzy, przy uwzględnieniu już odbytej kary pozbawienia wolności, opuszczą oni więzienie na przełomie lat 2016/2017.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t83732.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chodorkowski;ostrzega;rosjan;przed;putinem,213,0,775381.html) Chodorkowski ostrzega Rosjan przed Putinem Były potentat finansowy uważa, że ponowna prezydentura Putina zamknęłaby drogę do pokojowego przekazania władzy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t127388.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wyrok;chodorkowskiego;przyjechal;z;moskwy,112,0,771184.html) "Wyrok Chodorkowskiego przyjechał z Moskwy" Ogłoszono go wbrew woli sędziego, który był pod silną presją Kremla, twierdzi rzeczniczka sądu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t77909.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/proces;chodorkowskiego;sprawdza;eksperci,61,0,767549.html) Proces Chodorkowskiego sprawdzą eksperci Były szef koncernu Jukos został skazany na 13,5 roku więzienia za pranie pieniędzy.
bEKpnOWG
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)