Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cezanne
12.04.2012 15:00

"Chłopiec w czerwonej kamizelce" odnaleziony w Serbii

Serbska policja odnalazła skradziony w 2008 roku w Szwajcarii obraz Paula Cezanne'a oceniany na 110 mln dolarów i zatrzymała troje podejrzanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/STAPO ZUERICH <br> /BUEHRLE COLLECTION</br>)

Obraz Paula Cezanne'a z około 1889 roku został skradziony w Zurychu razem z płótnami Edgara Degasa, Vincenta van Gogha i Claude'a Moneta.

Serbska policja odnalazła skradziony w 2008 roku w Szwajcarii obraz _ Chłopiec w czerwonej kamizelce _oceniany na 110 mln dolarów i zatrzymała troje podejrzanych.

Policyjna operacja, w której aresztowano podejrzanych, objęła Belgrad i położone o 140 km na południowy zachód miasto Czaczak. Przygotowywano ją od kilku miesięcy we współpracy z policją kilku krajów.

Jak poinformowała serbska telewizja państwowa RTS, w Belgradzie oczekuje się na przyjazd szwajcarskich ekspertów, którzy ustalą autentyczność odzyskanego płótna.

Zrabowanie w biały dzień czterech obrazów z muzeum fundacji Emila Georga Buerhlego było jedną z głośniejszych kradzieży dzieł sztuki w ostatnich latach i największą w historii Szwajcarii. Zamaskowani i uzbrojeni rabusie weszli do muzeum i kazali personelowi i zwiedzającym położyć się na podłodze. Policjanci przybyli na miejsce napadu kilka minut po uruchomieniu alarmu; było jednak zbyt późno, by zatrzymać sprawców.

Dzieła zrabowano z muzeum Buehrlego (1890-1956), przedsiębiorcy i handlarza bronią podczas II wojny światowej, który w ostatnich latach życia zgromadził jedną z najważniejszych prywatnych kolekcji dzieł sztuki. Jej rdzeń stanowią obrazy francuskiego impresjonizmu, postimpresjonizmu i poprzedzające je dzieła francuskiego malarstwa XIX wieku oraz późniejsze - nabistów, fowistów, kubistów i innych przedstawicieli francuskiej awangardy po 1990 roku.

_ Chłopiec w czerwonej kamizelce _ Cezanne'a przedstawia siedzącego chłopca, podpierającego ręką głowę. Ubrany jest w tradycyjny włoski strój z kamizelką z czerwonym przodem, błękitną chustką i pasem. Trzy inne wersje tego tematu namalowane przez Cezanne'a przechowywane są w amerykańskich muzeach.

Zrabowane w Zurychu _ Maki w Vetheuil _ (1879) Moneta i _ Kwitnącą gałązkę kasztanowca _ (1890) van Gogha odnaleziono porzucone w samochodzie niedługi czas po kradzieży.

Czytaj więcej w Money.pl
Klejnot renesansu na wystawie. Najdroższy... Wart 70 milionów dolarów obraz Madonna z Darmstadtu będzie atrakcją muzeum założonego przez jego właściciela, niemieckiego miliardera Reinholda Würtha.
Odnaleźli skradzionego Rubensa, ale nie mówią którego Greckiej policji udało się zatrzymać dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za kradzież jednego ze znanych obrazów Rubensa, który zniknął z belgijskiego muzeum dziesięć lat temu.
Tagi: cezanne, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz