Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chlebowski i Drzewiecki trafią na listy PO?

0
Podziel się

Politycy PJN domagają się, aby premier złożył deklarację, czy bohaterowie afery hazardowej będą kandydować.

Chlebowski i Drzewiecki trafią na listy PO?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDZPIMCZ

Politycy PJN domagają się, aby premier Donald Tusk złożył deklarację, czy Mirosław Drzewiecki i Zbigniew Chlebowski będą kandydowali z list wyborczych Platformy Obywatelskiej. Warszawska prokuratura okręgowa umorzyła śledztwo dotyczące tzw. afery hazardowej. Zdaniem szefa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, **prokuratura _ nie jest całkowicie uodporniona na naciski polityczne _.

PJN oczekuje też na reakcję premiera i CBA po decyzji prokuratury.

_ - Afera hazardowa była i wszyscy jesteśmy o tym przekonani. Premier powinien podjąć decyzję, by doprowadzić do wyjaśnienia tej sprawy i postawić zarzuty wszystkim tym osobom, które z imienia i nazwiska znamy, i które podejmowały decyzje mające szkodzić państwu polskiemu _ - mówił rzecznik klubu PJN Lucjan Karasiewicz.

bDZPIMDb

[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t20417.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/chlebowski;prawda;sie;obronila,66,0,808002.html) Chlebowski: Prawda się obroniła
PJN chce, by premier _ jasno i klarownie _ wypowiedział się, czy Drzewiecki i Chlebowski będą kandydowali z list wyborczych PO. Według polityków PJN, od pewnego czasu opinia publiczna obserwuje debatę o dalszej przyszłości obu polityków w Platformie.

_ - Nie pozostaje nic innego, tylko zadać pytania wprost: panie premierze, czy b. minister sportu Drzewiecki będzie na liście PO, czy będzie ją otwierał w Łodzi, czy b. szef klubu i Komisji Finansów Publicznych Zbigniew Chlebowski będzie otwierał listę w innym okręgu wyborczym? _ - pytała wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak.

Oczekuje ona szybkiej odpowiedzi premiera, która nie powinna pozostawiać wątpliwości, że _ życie polityczne musi się toczyć już bez udziału Mira i Zbycha _.

Kaczyński: Prokuratura nie jest uodporniona na naciski

[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t130668.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kempa;dla;money;pl;wrocimy;do;afery;hazardowej,82,0,808018.html) Kempa dla Money.pl: Wrócimy do afery hazardowej
Jarosław Kaczyński powiedział w Polskim Radiu, że działania dotyczące postępowania w sprawie afery hazardowej powinna wziąć pod lupę Prokuratura Generalna. Poddał jednak w wątpliwość działania wymiaru sprawiedliwości. _ Sądzę jednak, że trzeba będzie poczekać do innych czasów i dopiero wtedy będzie można mówić, że umorzenie jest wynikiem wyczerpania wszystkich możliwości dowodowych _ - podkreślił były premier. Dodał, że w jego przekonaniu prokuratura _ nie jest całkowicie uodporniona na naciski polityczne _.

bDZPIMDh

Prezes PiS powiedział, że ma wrażenie, iż sprawa afery hazardowej mogła być lepiej wyjaśniona. Zauważył że opinia publiczna nie poznała bilingów rozmów telefonicznych premiera Donalda Tuska ani ówczesnego szefa MSWiA Grzegorza Schetyny. Kaczyński poddał również w wątpliwość skuteczność działań sejmowej komisji śledczej wyjaśniającej aferę hazardową.

Prokuratura umorzyła hazardową bo dowody były za słabe

Prokuratorzy nie znaleźli wystarczających danych wskazujących na przestępstwo, w części wątków - jak wskazali - do przestępstw w ogóle nie doszło."W naszym systemie prawnym prokurator stawiając zarzuty bierze na siebie ciężar dowodów, czyli musi w sposób kategoryczny udowodnić stawiany zarzut" - mówił podczas konferencji prasowej prok. Arkadiusz Buśkiewicz, jeden ze śledczych zajmujących się sprawą. Uzasadniając decyzję prokuratury zaznaczył, że w tym postępowaniu istnieje możliwość _ innych wersji zdarzeń, których nie sposób obalić, tak, by sąd podzielił stanowisko prokuratora _.

bDZPIMDi

Tzw. afera hazardowa wybuchła na początku października 2009 r., po publikacji _ Rzeczpospolitej _, która ujawniła materiały CBA. Z materiałów tych wynikało, że ówczesny szef klubu PO Zbigniew Chlebowski i ówczesny minister sportu Mirosław Drzewiecki mieli podczas prac nad zmianami w tzw. ustawie hazardowej działać na rzecz biznesmenów z branży hazardowej. Obaj zaprzeczali temu, ale stracili stanowiska.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie tzw. afery hazardowej w październiku 2009 r. po doniesieniu CBA. Rzeczniczka tej prokuratury, prok. Monika Lewandowska powiedziała, że śledztwo prowadzone było w czterech wątkach: - powoływania się przez funkcjonariuszy publicznych na wpływy w instytucjach państwowych i pośrednictwa w _ blokowaniu _ nowelizacji ustawy hazardowej w zamian za łapówkę; - wręczenia łapówki lub jej obiecywania w zamian za pośrednictwo w _ blokowaniu _ ustawy hazardowej; - ewentualnych nieprawidłowości w ramach procesu legislacyjnego w pracach nad tą ustawą; - przekroczenia uprawnień przez szefa gabinetu politycznego ministra sportu i turystyki, w związku z mailem wysłanym do podsekretarzu stanu w ministerstwie skarbu, w którym to rekomendowano jednego z kandydatów na członka zarządu Totalizatora Sportowego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t93437.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/koniec;sledztwa;w;sprawie;afery;hazardowej;to;kompromitacja,9,0,807945.html) "Koniec śledztwa w sprawie afery hazardowej to kompromitacja" Mariusz Kamiński, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego domaga się odtajnienia wszystkich akt.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20420.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przestepstwa;nie;bylo;ale;zlamano;standardy,35,0,807971.html) Przestępstwa nie było, ale złamano standardy Chlebowski i Drzewiecki nie wrócą, partyjni koledzy im nie ufają. Kłopotek z PSL: _ Nie wciskajmy ludziom kitu _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t131223.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prokuratura;umarza;sledztwo;w;sprawie;afery;hazardowej,45,0,807725.html) Prokuratura umarza śledztwo w sprawie afery hazardowej Paweł Olszewski z PO zakłada, że premier będzie jednak surowy dla Chlebowskiego i Drzewieckiego.
bDZPIMDC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)