Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny:Stracono czterech cudzoziemców za spektakularne zabójstwo

0
Podziel się:

W drodze na egzekucję skazanym towarzyszyły kamery telewizyjne.

Chiny:Stracono czterech cudzoziemców za spektakularne zabójstwo
(Xinhua News/East News)

Czterech cudzoziemców, handlarzy narkotykami, skazanych na śmierć za zabójstwo 13 chińskich marynarzy na Mekongu w 2011 roku, zostało w piątek straconych - podały chińskie władze. W drodze na egzekucję skazanym towarzyszyły kamery telewizyjne.

Państwowa telewizja CCTV pokazała czterech skazanych wyprowadzanych z cel więzienia w Kunmingu, prowincji stolicy Yunnan, w południowo-zachodnich Chinach. Telewizja poświęciła sprawie 1,5-godzinny program. Wyrok wykonano za pomocą zastrzyku z trucizną.

Za przywódcę gangu uważany jest 43-letni Birmańczyk Naw Khan. W grupie jest też obywatel Tajlandii, Laosu i bezpaństwowiec. Dwie inne osoby za udział w morderstwie usłyszały wyroki śmierci w zawieszeniu.

Jak komentuje agencja AP, piątkowa transmisja była nietypowa, ponieważ Chiny porzuciły praktykę, kiedyś powszechną, publicznego eskortowania skazanych na miejsca egzekucji.

Członków gangu oskarżono o zaatakowanie dwóch chińskich statków towarowych na Mekongu w październiku 2011 roku, na terytorium Birmy. Tamtejsze gangi żyją z wymuszania haraczy za _ ochronę _ ładunków oraz produkcji i przemytu heroiny, metamfetaminy i innych narkotyków. Mekong płynie na południe od prowincji Yunnan przez tzw. Złoty Trójkąt, jeden z głównych obszarów produkcji opium, gdzie stykają się granice Birmy, Laosu i Tajlandii. Przebiega tamtędy główna szlak przemytu z południowo-zachodnich Chin do Azji Południowo-Wschodniej.

Liczba egzekucji na mocy wyroków w Chinach jest wyższa niż łączna suma egzekucji w reszcie świata. Precyzyjna liczba jest utrzymywana w tajemnicy, ale w grudniu 2011 roku organizacja broniąca praw człowieka Duihua szacowała ją na ok. 4 tys. rocznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Sensacyjny proces w Chinach. Trwał 7 godzin Gu Kailai i jej pomoc domowa zostały oskarżone o otrucie w listopadzie ubiegłego roku biznesmena Neila Heywooda.
Sądzą największego przemytnika w Chinach W Chinach rozpoczął się w piątek proces do niedawna najbardziej poszukiwanego przestępcy Lai Changxinga.
Ponad 140 noblistów chce uwolnienia Liu Xiaobo Liu, więziony za krytykę władz państwowych ChRL, od roku 2009 odbywa karę 11 lat pozbawienia wolności za działalność wywrotową.
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)