Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny: Żona znanego polityka przyznała się do zabójstwa

0
Podziel się:

Według chińskich mediów żona byłego wpływowego działacza Komunistycznej Partii Chin Bo Xilaia przyznała się na do zabicia Brytyjczyka Neila Heywooda.

Chiny: Żona znanego polityka przyznała się do zabójstwa
(PAP/EPA)

Według chińskich mediów państwowych żona byłego wpływowego działacza Komunistycznej Partii Chin Bo Xilaia przyznała się na procesie do zabicia Brytyjczyka Neila Heywooda, zwracając jednocześnie uwagę na załamanie nerwowe, które przeżywała z powodu lęku o syna.

Gu Kailai _ przyznała się do umyślnego zabójstwa _ - podała w piątek agencja Xinhua w relacji z procesu. W czwartek, gdy odbyła się rozprawa, media podały jedynie, że kobieta nie zaprzeczyła oskarżeniom.

Na procesie - podaje Xinhua w piątek - kobieta powiedziała, że uznała, iż Heywood, który był bliskim znajomym rodziny, stanowi zagrożenie dla jej syna. - _ W ciągu kilku dni w listopadzie zeszłego roku, gdy zobaczyłam, że mój syn jest w niebezpieczeństwie, przeżyłam załamanie nerwowe. Tragedia wydarzyła się z mojego powodu. Ta sprawa była jak wielki kamień, ciążący na mnie przez ostatnie pół roku _ - cytuje Xinhua oskarżoną.

Agencja podała też, że kobieta cierpiała na depresję i chroniczną bezsenność, a leki, które brała, nie pomagały jej. Do pewnego stopnia uzależniła się od środków uspokajających, _ co doprowadziło do rozstroju nerwowego _. Jednocześnie oskarżona _ miała jasny cel i praktyczny motyw _, _ wiadome jej były konsekwencje zarzucanego czynu _ i można powiedzieć, że _ jest zdolna do poniesienia całkowitej odpowiedzialności karnej _ - podała Xinhua.

Jak przekazała agencja, oskarżona oświadczyła w sądzie, że _ zaakceptuje i przyjmie spokojnie każdy wyrok _. Po zakończeniu procesu w czwartek podano, że wyrok będzie ogłoszony w późniejszym terminie.

BBC przypomina, że według aktu oskarżenia Gu i jej syn pokłócili się z brytyjskim biznesmenem z powodu _ interesów ekonomicznych _ i kobieta martwiła się, że Heywood _ jest zagrożeniem dla osobistego bezpieczeństwa jej syna _.

Proces 53-letniej Gu, znanej prawniczki, określany jest jako najbardziej polityczny od 30 lat. Jej mąż, Bo Xilai, został zawieszony w prawach członka Komitetu Centralnego KPCh i Biura Politycznego w kwietniu i oskarżony o niesprecyzowane bliżej _ naruszenia dyscypliny _. Obecnie toczy się przeciwko niemu śledztwo. Praktycznie kończy to jego karierę polityczną.

Wcześniej był on uważany za jednego z najważniejszych kandydatów do Stałego Komitetu Biura Politycznego, czyli do ścisłego chińskiego kierownictwa.

W Chinach trwa zmiana pokoleniowa na szczytach władzy. Oczekuje się, że nowe kierownictwo zostanie zaprezentowane w październiku.

Czytaj więcej w Money.pl
Policjanci pomagali w zabójstwie? Proces trwa Przed tym samym trybunałem odbył się dzień wcześniej siedmiogodzinny proces Gu Kailai i jej pomocy domowej, oskarżonych o otrucie Neila Heywooda.
Sensacyjny proces w Chinach. Trwał 7 godzin Gu Kailai i jej pomoc domowa zostały oskarżone o otrucie w listopadzie ubiegłego roku biznesmena Neila Heywooda.
Zmiany w Chinach. To walka na śmierć i życie? Nawet jeśli liczba członków komitetu nie zostanie zmniejszona, nowe władze będą miały bardzo ograniczone możliwości wprowadzania zmian w kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)