Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny: Xinhua ujawnia przypadki stosowania tortur przez policję

0
Podziel się:

Trzej chińscy policjanci i cztery pomagające im osoby zostali skazani na
kary do dwóch i pół roku więzienia za torturowanie podejrzanych.

Chiny: Xinhua ujawnia przypadki stosowania tortur przez policję
(Philip/Flickr)

Trzej chińscy policjanci i cztery pomagające im osoby zostali skazani na kary do dwóch i pół roku więzienia za torturowanie podejrzanych w celu wymuszenia przyznania się do winy - ujawniła państwowa agencja Xinhua. Jeden z torturowanych zmarł.

Kary są znacznie łagodniejsze, niż dopuszcza to w takich przypadkach chińskie prawo. Tortury stosowano na posterunku policji w Harbinie w północno-wschodnich Chinach w marcu 2013 roku. W końcu sierpnia br. odbyła się rozprawa apelacyjna czterech z siedmiu skazanych. Nie wiadomo, dlaczego Xinhua poinformowała o tym dopiero teraz.

Śmiertelna ofiara policyjnych tortur, to mężczyzna podejrzany o handel narkotykami. Podczas przesłuchania aplikowano mu elektrowstrząsy oraz bito butem po głowie. Innemu podejrzanemu wlewano do ust olej z gorczycy.

W kwietniu br. przedstawiciel władz odpowiedzialny za nadzorowanie aresztów policyjnych twierdził, że w ciągu ostatnich pięciu lat nie było ani jednego przypadku wymuszania zeznań torturami. Przeczą temu informacje przekazane obecnie przez Xinhua.

Pociąganie do odpowiedzialności policjantów stosujących tortury jest w Chinach bardzo rzadkie. Xinhua podkreśla, że prawo chińskie zabrania torturowania podejrzanych, przesłuchania są nagrywane, a sędziowie mają prawo odrzucać dowody zebrane za pomocą tortur. Zdaniem agencji policyjne tortury w Harbinie _ są odzwierciedleniem chaosu w procesie egzekwowania prawa i mocno podważają zaufanie opinii publicznej do organów ścigania _.

Prawo chińskie przewiduje karę do trzech lat więzienia za stosowanie tortur w celu wymuszenia przyznania się do winy. W przypadku gdy torturowany dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu, kara wzrasta do 10 lat pozbawienia wolności, a jeśli umrze, sprawcom grozi nawet kara śmierci.

Profesor prawa karnego Hong Daode uznał, że kary wymierzone sprawcom tortur w Harbinie wydają się zbyt łagodne i że jest to zły przykład na przyszłość.

Czytaj więcej w Money.pl
Podejrzani o terroryzm zabici w strzelaninie Żaden z cywilów, ani żaden funkcjonariusz policji nie ucierpiał w operacji, której dalszych szczegółów nie ujawniono.
Przetrzymywał 51 zakładników. Nie żyje Państwowe media zidentyfikowały mężczyznę jako Zhang Zeqiinga, który w przeszłości był skazany za kradzież i nielegalną produkcję broni.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)