Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny: wyroki i areszt działaczy społecznych

0
Podziel się:

To skoordynowana operacja chińskich władz przeciwko działaczom na rzecz praw człowieka. Uciszają swoich krytyków.

Chiny: wyroki i areszt działaczy społecznych
(PAP/EPA/YU TU)

W Chinach trwa fala procesów i aresztowań działaczy społecznych. W niedzielę na 4 lata więzienia skazany został jeden z najbardziej znanych aktywistów. Inny - laureat nagrody Sacharowa - wczoraj wieczorem trafił do aresztu.

To skoordynowana operacja chińskich władz, które uciszają swoich krytyków. Wczoraj wieczorem policja aresztowała Hu Jia - laureata Nagrody Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski za działalność na rzecz praw człowieka.

Wczoraj też wyrok 4 lat pozbawienia wolności usłyszał XuZhiyong, działacz społeczny, który odważył się apelować do chińskich polityków o ujawnienie majątku.

Xu był pomysłodawcą Ruchu Nowych Obywateli, który chciał dialogu z władzą. Teraz kilkudziesięciu jego zwolenników przebywa w aresztach, a w tym tygodniu w Pekinie trwają procesy kolejnych czworga aktywistów.

Wyrok chińskiego sądu skrytykowały już Stany Zjednoczone i Amnesty International.

Czytaj więcej w Money.pl
Znany reżyser zapłaci milion dolarów za dzieci Ponad milion dolarów kary ma zapłacić jeden z najbardziej znanych chińskich reżyserów - Zhang Yimou.
Przymusowo przesiedlili 2 miliony ludzi -_ Skala i prędkość, z jakimi populacja wiejska zmieniana jest poprzez masową politykę przesiedleń, jest bezprecedensowa _ - oceniła Sophie Richardson z HRW.
Grozi nam "brutalne wyhamowanie" Chin Poważne ryzyko twardego lądowania chińskiej gospodarki zostało na razie oddalone, ale obawy o to, że może ona spowolnić nie zostały jeszcze rozwiane.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)