Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny: Reżyser oskarżony o złamanie polityki jednego dziecka

0
Podziel się:

Reżyserowi Domu latających sztyletów grozi grzywna do 160 mln juanów czyli 19 mln euro za złamanie polityki jednego dziecka.

Chiny: Reżyser oskarżony o złamanie polityki jednego dziecka
(Vigerie Olivier/ABACA/EAST NEWS)

Zhangowi Yimou, znanemu z takich filmów jak _ Zawieście czerwone latarnie _, _ Hero _, czy _ Dom latających sztyletów _, grozi grzywna do 160 mln juanów czyli 19 mln euro za złamanie polityki jednego dziecka.

61-letni Zhang, autor jedynego chińskiego filmu nominowanego do Oscara (Hero), według krążących w mediach wiadomości ma w sumie siedmioro dzieci z dwóch małżeństw i związków pozamałżeńskich.

Jak podała agencja Xinhua, komisja planowania rodziny w mieście Wuxi zamierza przeprowadzić dochodzenie w tej sprawie.

Pierwsze małżeństwo Zhanga z Xiao Hua zakończył w 1988 roku rozwód. Córka z tego związku, 30-letnia Zhang Mo, mieszkająca w USA, powiedziała, że rodzice rozwiedli się, ponieważ ojciec romansował z aktorką Gong Li.

Obecną żoną reżysera jest aktorka Chen Ting. Ślub z nią Zhang wziął w 2011 roku w mieście Wuxi, ale chińskie media podają, że już wcześniej miał z nią troje dzieci. Media twierdzą też, że Zhang ma jeszcze troje dzieci z inną kobietą, ale nie ujawniają jej tożsamości. Według anonimowego źródła Chen Ting miała chełpić się, że wygrała z nią rywalizację o kochanka.

Grzywna za złamanie przepisów regulujących liczbę dzieci jest wymierzana proporcjonalnie do zarobków. Polityka jednego dziecka została wprowadzona przez władze komunistycznych Chin jako doraźny środek kontroli przeludnienia w 1979 roku. Obowiązuje w miastach, a na wsi pary mogą mieć dwoje dzieci, o ile jako pierwsze urodziła się dziewczynka. Według statystyk rządowych dzięki tym przepisom udało się zmniejszyć roczny przyrost liczby ludności z 1,35 mln w 1980 r. do obecnego 630 tys.

W ostatnich latach pojawiają się nawoływania o złagodzenie polityki jednego dziecka, zwłaszcza w bardziej rozwiniętych regionach Chin, w których nowe pokolenia nie wystarczają do pokrycia potrzeb lokalnego rynku pracy.

Zhang, nagradzany w latach 80. i 90. na głównych festiwalach filmowych w Europie za filmy zawierające krytykę sytuacji społecznej w swym kraju, po 2000 roku został w Chinach autorem filmów bardziej komercyjnych i powierzono mu opracowanie uroczystości otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta ustawa sparaliżuje pracę policji? Biuro legislacyjne Senatu uzasadniało, że podobny zapis obowiązuje już w przypadku straży miejskich i gminnych.
Rywalizacja Chin i Indii sięga aż po Arktykę Rywalizacja o surowce i nowe rynki przenosi się na globalną dyplomację i instytucje międzynarodowe, w których Pekin i Delhi spierają się o pożyczki rozwojowe.
Ważny chiński bank zawiesił interesy W ostatnich miesiącach Pekin wykazywał również gotowość do współpracy z Waszyngtonem w sprawie zastosowania nacisków wobec Pjongjangu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)