Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny przeciwne sankcjom USA wobec Iranu

0
Podziel się:

Amerykańska ustawa ma wymusić na Iranie porzucenie programu nuklearnego.

Chiny przeciwne sankcjom USA wobec Iranu
(PAP/EPA/IRAN'S PRESIDENCY OFFICE)

Chiny wyraziły sprzeciw wobec jednostronnych sankcji USA przeciwko Iranowi. Pekin nawiązał do ustawy o budżecie Pentagonu na 2012 r., zawierającej przepis o nowych sankcjach wobec instytucji finansowych prowadzących interesy z bankiem centralnym Iranu.

Na zdjęciu prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad w elektrowni atomowej w Natanz

Ustawa ma wymusić na Iranie porzucenie programu nuklearnego._ - Chiny sprzeciwiają się, aby prawo jakiegoś kraju górowało nad uregulowaniami międzynarodowymi i są przeciwne nakładaniu jednostronnych sankcji na inne państwo _ - oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei, spytany o nowe regulacje podpisane 31 grudnia ubiegłego roku przez prezydenta Baracka Obamę.

Napięcie między mocarstwami zachodnimi i Iranem wzrosło, gdy w listopadzie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ogłosiła, iż Iran wydaje się pracować nad uzyskaniem broni jądrowej. USA i Unia Europejska zagroziła Teheranowi kolejnymi sankcjami, m.in. wstrzymaniem importu irańskiej ropy, jeśli nie wycofa się z programu jądrowego. Władze Iranu odpowiedziały na to groźbą zablokowania cieśniny Ormuz.

Czytaj więcej o zamieszaniu wokół Iranu
USA nie rezygnują z okrętów. UE zagra ostrzej Iran zagroził bliżej niesprecyzowanymi działaniami, jeśli amerykańska flota skieruje z powrotem do Zatoki Perskiej swój lotniskowiec.
Za kupno ich obligacji będą sankcje USA Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła przytłaczającą większością głosów nową ustawę. Jej celem jest zmuszenie Teheranu do rezygnacji z wywołującego kontrowersje programu nuklearnego.
Iran bezkarny? "Nic nam nie zrobicie" Rzecznik irańskiego MSZ ocenił posunięcia Zachodu jako bezskuteczne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)