Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chiny
10.08.2012 08:38

Chiny: Proces policjantów podejrzanych o pomaganie żonie Bo Xilaia

Przed tym samym trybunałem odbył się dzień wcześniej siedmiogodzinny proces Gu Kailai i jej pomocy domowej, oskarżonych o otrucie Neila Heywooda.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Proces czterech policjantów, którzy są podejrzani o pomoc oskarżonej o zabójstwo Brytyjczyka żonie byłego wpływowego działacza Komunistycznej Partii Chin Bo Xilaia, rozpoczął się dzisiaj przed sądem Hefei, na zachodzie kraju.

Przed tym samym trybunałem odbył się dzień wcześniej siedmiogodzinny proces Gu Kailai i jej pomocy domowej, oskarżonych o otrucie w listopadzie ubiegłego roku brytyjskiego biznesmena Neila Heywooda. Wyrok ma być ogłoszony w późniejszym terminie.

Czterech szefów policji jest podejrzanych o wykorzystywanie swych wpływów, by chronić Gu i umożliwić jej uniknięcie śledztwa w sprawie zabójstwa w mieście Chongqing, rządzonym wówczas przez jej męża.

53-letnia Gu, znana prawniczka, nie zaprzeczyła stawianym jej zarzutom otrucia Brytyjczyka, który przez długi czas był bliskim znajomym pary - podały w czwartek źródła sądowe.

Proces określany jest jako najbardziej polityczny od 30 lat.

Mąż Gu, Bo Xilai, został zawieszony w prawach członka Komitetu Centralnego KPCh i Biura Politycznego w kwietniu i oskarżony o niesprecyzowane bliżej _ naruszenia dyscypliny _. Obecnie toczy się przeciwko niemu śledztwo. Praktycznie kończy to jego karierę polityczną.

Wcześniej był on uważany za jednego z najważniejszych kandydatów do Stałego Komitetu Biura Politycznego, czyli do ścisłego chińskiego kierownictwa.

W Chinach trwa zmiana pokoleniowa na szczytach władzy. Oczekuje się, że nowe kierownictwo zostanie zaprezentowane w październiku.

Czytaj więcej w Money.pl
Francuz zostanie wydany stronie chińskiej? - _ Możemy go trzymać przez 60 dni _ - powiedział zastępca komendanta głównego kambodżańskiej policji Sok Phal.
Sądzą największego przemytnika w Chinach W Chinach rozpoczął się w piątek proces do niedawna najbardziej poszukiwanego przestępcy Lai Changxinga.
Stracił pracę w partii, bo uciekł jego zastępca Bo Xilai był uważany za kandydata do 9-osobowego Stałego Komitetu Biura Politycznego, czyli kierownictwa chińskiej partii.
Tagi: chiny, bo xilai, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz