Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny: Po kilku godzinach koniec procesu żony byłego działacza KPCh

0
Podziel się:

Gu Kailai i jej pomoc domowa zostały oskarżone o otrucie w listopadzie ubiegłego roku biznesmena Neila Heywooda.

Chiny: Po kilku godzinach koniec procesu żony byłego działacza KPCh
(tibchris/CC/Flickr)
bESURVXF

Żona b. członka Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin Bo Xilaia, Gu Kailai, _ nie zaprzeczyła _ ciążącym na niej zarzutom zabójstwa brytyjskiego biznesmena - podał rzecznik sądu w Hefei na wschodzie Chin. Proces zakończył się dziś po 7 godzinach.

Gu Kailai i jej pomoc domowa zostały oskarżone o otrucie w listopadzie ubiegłego roku biznesmena Neila Heywooda, który utrzymywał bliskie kontakty z rodziną Bo. Heywooda znaleziono martwego w hotelu w mieście Chongqing i początkowo jako przyczynę śmierci podawano atak serca.

Oskarżone są reprezentowane przez adwokatów z urzędu z prowincji Anhui, której Hefei jest stolicą. Nie wiadomo, kiedy zapadnie wyrok.

bESURVXH

_ - Oskarżone Gu Kailai i Zhang Xiaojun nie zgłaszały zastrzeżeń do przedstawionych faktów i zarzutów morderstwa z premedytacją _ - powiedział dziennikarzom przedstawiciel sądu.

Międzynarodowe media nie uczestniczyły w procesie. Zaproszono jednak dwóch brytyjskich dyplomatów ze względu na - jak podano - narodowość ofiary. Zazwyczaj władze chińskie nie zgadzają się na obecność cudzoziemców na rozprawach sądowych.

Proces Gu Kailai, która jest znanym adwokatem, określany jest jako najbardziej polityczny od 30 lat. Zdaniem wielu Chińczyków, wpisuje się on w kampanię przeciwko Bo Xilaiowi, określanemu jako ambitny populista, który zyskał sobie wpływowych wrogów starając się dołączyć do nowego pokolenia czołowych przywódców Chin. Był uważany za jednego z najważniejszych kandydatów do Stałego Komitetu Biura Politycznego, czyli do ścisłego chińskiego kierownictwa.

Bo Xilai został zawieszony w prawach członka w prawach członka Komitetu Centralnego KPCh i Biura Politycznego w kwietniu i oskarżony o niesprecyzowane bliżej _ naruszenia dyscypliny _. Obecnie toczy się przeciwko niemu śledztwo.

bESURVXN

W Chinach trwa zmiana pokoleniowa na szczytach władzy. Oczekuje się, że nowe kierownictwo zostanie zaprezentowane w październiku.

Reuter informował, że w dniu procesu doszło do protestów. Dwóch zwolenników Bo Xilaia policja siłą zaciągnęła do samochodu. Wcześniej potępiali proces jako ukartowany i śpiewali patriotyczne pieśni.

Proces uważany jest za najbardziej sensacyjny od czasu skazania członków tzw. bandy czworga, ponad 30 lat temu, za przestępstwa popełnione podczas rewolucji kulturalnej w latach 1966-76.

Czytaj więcej w Money.pl
Rusza kontrowersyjny proces w Chinach W mieście gdzie ma miejsce proces jest ponad 100 zagranicznych dziennikarzy. Jednak na sali sądowej będą zapewne tylko przedstawiciele chińskiej telewizji, a publikowane przez nich informacje o procesie będą musiały zostać zaakceptowane przez wysokich rangą polityków.
Francuz zostanie wydany stronie chińskiej? - _ Możemy go trzymać przez 60 dni _ - powiedział zastępca komendanta głównego kambodżańskiej policji Sok Phal.
Sądzą największego przemytnika w Chinach W Chinach rozpoczął się w piątek proces do niedawna najbardziej poszukiwanego przestępcy Lai Changxinga.
bESURVYi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)