Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
23.09.2014 07:44

Chiny: Krytykował władze. Został skazany na dożywocie

Ilham Tothi został skazany za rzekomą działalność separatystyczną - poinformował adwokat skazanego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia)

Ilham Tothi, znany z krytycznych wypowiedzi pod adresem Pekinu wykładowca z ludu Ujgurów, islamskiej mniejszości etnicznej żyjącej w Chinach, został skazany za rzekomą działalność separatystyczną - poinformował adwokat skazanego.

Sąd w Urumczi, stolicy zamieszkanego przez Ujgurów, niespokojnego regionu Sinkiang (Xinjiang) , orzekł wyrok po dwudniowym procesie. Za działalność separatystyczną grozi skazanemu od trzech lat więzienia do kary śmierci.

Formalne zarzuty _ działalności separatystycznej _ przedstawiono Tohtiemu w lutym, po miesiącu przetrzymywania go w areszcie. Unia Europejska, ONZ i USA w przeszłości wyrażały zaniepokojenie jego losem i domagały się jego uwolnienia.

Tohti, były profesor ekonomii na jednej z uczelni w Pekinie, w przeszłości krytycznie wypowiadał się o polityce rządu centralnego wobec zamieszkujących Chiny mniejszości etnicznych, m.in. Ujgurów. W internecie wyrażał też obawy z powodu zwiększonych nacisków na tę grupę od październikowego zamachu na pekińskim placu Tiananmen, za który - zdaniem władz - winę ponoszą ujgurscy separatyści.

Od zamieszek na tle etnicznym, które wybuchły w Urumczi w 2009 roku i pociągnęły za sobą śmierć ok. 200 osób, chińskie władze kilkakrotnie ograniczały Tohtiemu swobodę poruszania się.

W Sinkiangu regularnie dochodzi do konfliktów między stanowiącymi większość w tym regionie Ujgurami a ludnością napływową, należącą do chińskiej grupy etnicznej Han. Ujgurzy twierdzą, że są dyskryminowani przez władze, skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Pekin zarzuca ugrupowaniom ujgurskim dążenia separatystyczne i terroryzm.

W niedzielę dwie osoby zginęły w zamach bombowych dokonanych w środkowej części Sinkiangu przez nieznanych sprawców.

Sinkiang ma znaczenie strategiczne - sąsiaduje z Pakistanem, Tadżykistanem, Kirgistanem i Kazachstanem, a na jego obszarze znajdują się złoża ropy, gazu i węgla.

Czytaj więcej w Money.pl
19 zatrzymanych podczas starć w Hongkongu Policja w Hongkongu poinformowała we wtorek o zatrzymaniu 19 osób podczas starć z prodemokratycznymi działaczami, których powodem było ogłoszenie przez władze centralne Chin restrykcyjnych zasad wyborów szefa lokalnej administracji w 2017 roku.
W Chinach powstanie krakowska pracownia grafiki Wykładowcami zostaną artyści z Krakowa, którzy będą uczyć tradycyjnych technik graficznych.
Tajwan wzywa Chiny: "Poprawcie błędy" Kilka tysięcy osób ma wziąć udział dziś wieczorem w stolicy Tajwanu, Tajpej, w czuwaniu na znak solidarności z ofiarami na Tiananmen.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz