Notowania

zamieszki w syrii
04.02.2012 19:34

Chiny i Rosja znów stawiają weto w sprawie Syrii

Poprzednio oba kraje zablokowały rezolucję w tej sprawie w październiku ubiegłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

aktualizacja: 21:55

*Rosja i Chiny zablokowały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przygotowaną przez państwa arabskie i zachodnie rezolucję w sprawie Syrii. Pozostałe 13 państw opowiedziało się za projektem przewidującym ustąpienie prezydenta Baszara el-Asada. *

na zdjęciu Li Baodong, ambasador Chin przy ONZ

Mimo trwających w Syrii od marca ubiegłego roku aktów przemocy, w których następstwie zginęło, według syryjskiej opozycji, co najmniej 6 tysięcy osób, Rada Bezpieczeństwa (RB) nie zdołała dotychczas przyjąć rezolucji w sprawie Syrii.

Poprzednio Moskwa i Pekin zawetowały w październiku ub.r. projekt rezolucji potępiający akty przemocy syryjskiego reżimu. Rosja i Chiny należą do piątki stałych członków złożonej z 15 państw RB, którzy dysponują prawem weta.

Obecny projekt zakładał zgodnie z planem Ligi Arabskiej ustąpienie prezydenta Asada i potępiał _ nieprzerwane naruszanie _ praw człowieka przez reżim w Damaszku.

Ambasador Maroka przy ONZ Mohammed Luliczki (jego kraj jest jedynym arabskim członkiem RB) wyraził _ wielki żal i rozczarowanie _ tym, że Moskwa i Pekin połączyły siły, aby _ utrącić _ rezolucję.

Porzucając, jak pisze Reuters, ton dyplomatyczno-kurtuazyjny, ambasador USA przy ONZ Susan Rice powiedziała, że _ z obrzydzeniem _ przyjęła rosyjskie i chińskie weto. Dodała, że _ dalsza krew, która popłynie (w Syrii), będzie na ich (Rosji i Chin) rękach _.

Ambasador Francji przy ONZ Gerard Arauld powiedział w RB: _ To smutny dzień dla Rady, smutny dzień dla Syryjczyków i smutny dzień dla demokracji _. I on dodał, że obecnie _ Moskwa i Pekin są _wspólnikami w polityce represji" Damaszku.

Dyplomaci powiedzieli, że należało się spodziewać, że Chiny podążą za Rosją. Decyzja Rosji, by głosować przeciw rezolucji, zapadła, gdy przedstawiciele USA i Europy odrzucili szereg rosyjskich poprawek do dokumentu.

Jeszcze przed głosowaniem Susan Rice powiedziała, że zaproponowane prze Rosję poprawki _ są nie do przyjęcia _. Rosja uważała, że rezolucja powinna potępić nie tylko rząd Syrii, lecz także opozycję za akty przemocy. Zachód odrzucił jednak pomysł jednakowego potępienia, podkreślając, że za to, co się dzieje, jest odpowiedzialny głównie rząd w Damaszku.

Stały przedstawiciel Rosji w ONZ Witalij Czurkin wyjaśniał po głosowaniu, że rosyjska delegacja musiała wyrazić sprzeciw wobec projektu rezolucji, gdyż _ nieadekwatnie odzwierciedlał on realia w Syrii i posyłał niewyważone sygnały _ obu stronom: władzom i opozycji. Czurkin zarzucił też Zachodowi brak elastyczności w dyskusji.

Syryjska opozycja uznała, że zawetowanie rezolucji oznacza _ przyzwolenie reżimowi w Damaszku na zabijanie _.

Przywódca Narodowej Rady Syryjskiej Ahmad Ramadan powiedział agencji EFE, że weto jest _ próbą powstrzymania jakiegokolwiek procesu politycznego prowadzącego do rozwiązania kryzysu w Syrii i pozostawia otwartą drogę dla języka śmierci _.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oświadczył, że podwójne weto rosyjskie i chińskie wobec rezolucji RB w sprawie Syrii _ osłabia rolę ONZ _. - _ To wielki zawód dla narodu syryjskiego i dla wszystkich obrońców demokracji i praw człowieka _ - dodał Ban Ki Mun.

O sytuacji w Syrii czytaj w Money.pl
Chcą skandalu w Radzie Bezpieczeństwa? Ten projekt z pewnością go wywoła. Tak twierdzą Rosjanie
Krwawa masakra. Ponad 230 zabitych -_ Na ulicach jest wielu ludzi, którzy są ranni i potrzebują pomocy, ale nie możemy im pomóc _. Wśród ofiar były kobiety i dzieci.
Znów strzelali do ludzi na ulicach. Wiele ofiar Syryjczycy wyszli na ulice miast w całym kraju, m.in. Damaszku, by oddać cześć ofiarom masakry w Hamie.

Li Baodong

Tagi: zamieszki w syrii, syria, zamieszki, onz, rezolucja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz