Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny: Eksplozja przed dworcem kolejowym. Są ofiary

0
Podziel się:

Prezydent Chin Xi Jinping (na zdj.) zapowiedział zaostrzenie walki z terroryzmem.

Chiny: Eksplozja przed dworcem kolejowym. Są ofiary
(Wikimedia/CC/Erin A. Kirk-Cuomo)

3 osoby zginęły, a 79 zostało rannych po tym jak bomba wybuchła w Urumczi, stolicy niespokojnego regionu Sinkiang w Chinach. Tego samego dnia prezydent Chin Xi Jinping (na zdj.) zakończył wizytę w regionie, podczas której zapowiedział zaostrzenie walki z terroryzmem.

Aktualizacja 21:35

Do wybuchu doszło ok. godz. 19 (13 czasu polskiego) w południowej części Sinkiangu (Xinjiangu), na północnym zachodzie kraju. Państwowa agencja Xinhua podała, że źródło eksplozji znajdowało się blisko porzuconego bagażu, zostawionego między wyjściem z dworca a pobliskim przystankiem autobusowym. Ewakuowano ludzi z miejsca zdarzenia i wstrzymano ruch kolejowy w okolicy.

Rzecznik rządu Luo Fuyong podał, że władze wciąż badają przyczynę zajścia i czekają na ostateczne dane o bilansie ofiar. Według japońskiej agencji Kyodo rannych zostało ponad 50 osób.

Z doniesień chińskich mediów nie wynika, czy prezydent Xi Jinping przebywał jeszcze w Sinkiangu, gdy miała miejsce eksplozja. W środę zakończyła się jego czterodniowa wizyta w tym regionie, podczas której Xi zapowiedział zaostrzenie walki z terroryzmem. Była to jego pierwsza podróż do regionu w roli szefa państwa.

Tymczasem incydent wykazał lukę w forsowanej przez Pekin polityce bezpieczeństwa i może być odbierany jako kompromitacja dla władz - komentuje agencja Reutera.

W Sinkiangu regularnie dochodzi do konfliktów pomiędzy stanowiącymi większość w tym regionie Ujgurami, czyli wyznającą islam mniejszością etniczną, a ludnością napływową należącą do chińskiej grupy etnicznej Han. Ujgurzy twierdzą, że są dyskryminowani przez władze, skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Pekin zarzuca ugrupowaniom ujgurskim dążenia separatystyczne i terroryzm. Tylko w ubiegłym roku w regionie na skutek konfliktu zginęło ponad 100 osób.

Sąsiadujący m.in. z Pakistanem, Afganistanem, Tadżykistanem, Kirgistanem i Kazachstanem Sinkiang ma znaczenie strategiczne, a poza tym na jego obszarze znajdują się złoża ropy, gazu i węgla.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/m111455.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wizyta;prezydenta;chin;w;europie;cenzura;w;belgii,6,0,1505798.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Cenzura w Belgii. Bo przyjeżdża prezydent... Xi Jinping rozpocznie jutro swoją trzydniową wizytę w tym kraju. Zadbano o to, aby na trasie przejazdu szefa państwa nie pojawiło się nic co mogłoby mu popsuć humor.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/m301854.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydent;chin;z;wizyta;w;europie,29,0,1501725.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Holandia "wrotami do Europy" dla Chin Kolejne etapy europejskiej podróży prezydenta Chin to Francja, Niemcy i instytucje europejskie w Brukseli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/m75179.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zanieczyszczenie;powietrza;zabroniono;ulicznych;grilli;w;chinach,220,0,1525468.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Uliczne grille ofiarą walki z zanieczyszczeniem Zaniepokojone zanieczyszczeniem powietrza władze Pekinu postanowiły od 1 maja rozprawić się z ulicznymi grillami i sprzedawcami kebabów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)