Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny: Bo Xilai wykluczony z KPCh, będzie sądzony

0
Podziel się:

Rządząca w Chinach Komunistyczna Partia Chin wykluczyła ze swych szeregów już wcześniej odsuniętego od władzy działacza Bo Xilaia i postanowiła przekazać jego sprawę sądom.

Chiny: Bo Xilai wykluczony z KPCh, będzie sądzony
(Polaris/East News)

Rządząca w Chinach Komunistyczna Partia Chin wykluczyła ze swych szeregów już wcześniej odsuniętego od władzy działacza Bo Xilaia i postanowiła przekazać jego sprawę sądom - poinformowała agencja Xinhua.

Jednocześnie na posiedzeniu Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh poinformowano, że 18. zjazd tej partii wyznaczono na 8 listopada.

Bo Xilai był uważany za jednego z czołowych kandydatów do Stałego Komitetu Biura Politycznego, czyli do ścisłego kierownictwa chińskiego do czasu skandalu, związanego z zabójstwem przez jego żonę brytyjskiego biznesmena.

Bo Xilai - do marca szef partii w mieście Chongqing w południowo-zachodnich Chinach - został zawieszony w prawach członka Komitetu Centralnego KPCh i Biura Politycznego, co w praktyce położyło kres jego karierze politycznej.

Według piątkowego oświadczenia w skandalu związanym z zabójstwem Brytyjczyka Bo Xilai _ nadużył władzy swego urzędu _. Według agencji Xinhua ciążą na nim oskarżenia o _ korupcję, nadużycie władzy i niewłaściwe stosunki z wieloma kobietami _.

Za zabójstwo brytyjskiego biznesmena żona Bo Xilaia, Gu Kailai, została skazana na karę śmierci w zawieszeniu na dwa lata, a jego bliski współpracownik i były szef policji w Czungcingu Wang Lijun został skazany na 15 lat więzienia za nadużycia władzy i korupcję.

Wang Lijun ujawnił informacje obciążające Bo Xilaia i wskazujące na udział jego żony Gu Kailai w zamordowaniu brytyjskiego biznesmena. Doprowadził tym do wybuchu jednego z największych od lat skandali wśród chińskiej elity władzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Żona polityka przyznała się do zabójstwa Według chińskich mediów żona byłego wpływowego działacza Komunistycznej Partii Chin Bo Xilaia przyznała się na do zabicia Brytyjczyka Neila Heywooda.
Policjanci pomagali w zabójstwie? Proces trwa Przed tym samym trybunałem odbył się dzień wcześniej siedmiogodzinny proces Gu Kailai i jej pomocy domowej, oskarżonych o otrucie Neila Heywooda.
Sensacyjny proces w Chinach. Trwał 7 godzin Gu Kailai i jej pomoc domowa zostały oskarżone o otrucie w listopadzie ubiegłego roku biznesmena Neila Heywooda.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)