Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny nie wpuszczą do Hongkongu brytyjskich parlamentarzystów

0
Podziel się:

W odpowiedzi na zarzuty przedstawiciela Londynu chińskie MSZ oświadczyło, że Pekin ponosi odpowiedzialność za politykę zagraniczną Hongkongu i dlatego ma prawo decydować o tym, kogo wpuszczać na jego terytorium.

Chiny nie wpuszczą do Hongkongu brytyjskich parlamentarzystów
(Cindy K/Flickr)
bESvyXDp

Delegacja parlamentarzystów z Wysp planowała wizytę w tej byłej kolonii brytyjskiej - poinformował w Londynie szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Richard Ottaway.

_ - Zostałem poinformowany przez chińską ambasadę, że jeżeli będziemy chcieli przekroczyć granicę (Hongkongu), to odmówi się nam wstępu. (...) Jesteśmy komitetem skupiających parlamentarzystów wybranych przez demokratyczny naród, który chciał dokładnie przeanalizować pracę brytyjskiej dyplomacji w Hongkongu. Chińskie władze działają w sposób konfrontacyjny, odmawiając nam możliwości wykonania zadania _ - ocenił Ottaway.

W odpowiedzi na zarzuty przedstawiciela Londynu chińskie MSZ oświadczyło, że Pekin ponosi odpowiedzialność za politykę zagraniczną Hongkongu i dlatego ma prawo decydować o tym, kogo wpuszczać na jego terytorium.

bESvyXDr

_ - Chiny wielokrotnie wyrażały sprzeciw wobec wizyty w Hongkongu tzw. komisji spraw zagranicznych w celu przeprowadzenia tzw. postępowania i dlatego poprosiły o odwołanie tej podróży _ - powiedziała rzeczniczka MSZ Chin Hua Chunying. Oceniła, że plany brytyjskiego komitetu źle wpływają na stosunki dyplomatyczne na linii Pekin-Londyn.

Parlamentarna komisja miała zbadać stosunki dyplomatyczne Wielkiej Brytanii i Hongkongu w 30 lat od podjęcia decyzji o przekazaniu byłej kolonii pod kontrolę Chin. Decyzja o zakazie wstępu dla brytyjskich parlamentarzystów zbiega się w czasie z masowymi prodemokratycznymi wystąpieniami w Hongkongu, które trwają od września.

Demonstracje studentów, żądających pełnej demokracji i reform politycznych, oceniane są jako najpoważniejsze, odkąd w 1997 roku ta była brytyjska kolonia wróciła do Chin. Studenci domagają się nieingerowania władz centralnych Chin w zaplanowane za trzy lata pierwsze w historii wybory powszechne w regionie, a także dymisji szefa lokalnej chińskiej administracji.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamieszki w Honkgongu. 100 aresztowanych W nocy doszło do starć między uczestnikami protestów a policją, która użyła pałek i gazów łzawiących.
Chiny zwiększają swoje wpływy w regionie Podjęły one ostatnio szereg inicjatyw mających zwiększyć ich wpływy w zdominowanych przez USA globalnych instytucjach finansowych i odzwierciedlić ich status jako drugiej największej gospodarki świata.
Policja rozbiera barykady w Hongkongu Szef chińskiej administracji miasta podkreśla, że blokada ulic nie może trwać w nieskończoność, a władze zastrzegają sobie prawo użycia minimalnej siły dla jej usunięcia.
bESvyXDS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)