Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chiny
30.11.2014 11:56

Chiny będą bronić swoich interesów na morzu

Państwo środka toczy równocześnie z kilkoma krajami regionu spory terytorialne na strategicznych wodach m.in. Morza Południowochińskiego. Kwestionują także amerykańskie wpływy w regionie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia/CC/Erin A. Kirk-Cuomo)

Prezydent Chin Xi Jinping oświadczył, że jego kraj będzie zdecydowanie bronić swej suwerenności terytorialnej, praw i interesów na morzu, a także jedności narodowej - podała dziś oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

Na piątkowo-sobotnim posiedzeniu Komunistycznej Partii Chin poświęconym polityce zagranicznej Xi zadeklarował jednocześnie, że Państwo Środka _ odpowiednio ureguluje swe spory terytorialne i spory o wyspy _. Nie wymienił jednak ich nazw.

Przywódca Chin zapewnił, że Pekin dąży do _ pokojowego rozwoju _ i jest przeciwny _ używaniu siły lub groźby _.

Chiny toczą równocześnie z kilkoma krajami regionu spory terytorialne na strategicznych wodach Morza Południowochińskiego i Wschodniochińskiego i kwestionują amerykańskie wpływy w regionie.

W listopadzie ub. r. ChRL jednostronnie rozszerzyło strefy identyfikacji obrony powietrznej nad M. Wschodniochińskim. Chińska deklaracja wywołała protesty sąsiednich krajów, w tym Japonii, Tajwanu, Korei Południowej czy Filipin, które uznały, że decyzja Pekinu _ zagraża bezpieczeństwu narodowemu _ państw w regionie. Jednostronnej deklaracji ChRL nie uznały również USA.

Nowo utworzona strefa obejmuje większość M. Wschodniochińskiego wraz z akwenem wokół spornych wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) kontrolowanych obecnie przez Japonię; wyspy są przedmiotem sporu między Chinami, Japonią a Tajwanem. Na samoloty przelatujące przez tę strefę nałożono obowiązek meldowania swej obecności chińskiej kontroli powietrznej.

Ponadto spory terytorialne toczą się pomiędzy ChRL a Wietnamem, Filipinami, Tajwanem, Malezją i Brunei wokół wód M. Południowochińskiego, będącego ważnym szlakiem handlowym, przez który przepływają rocznie warte 5 bilionów dolarów towary. Morze jest też bogate w złoża ropy, minerałów i obfite łowiska ryb. Pekin coraz bardziej domaga się kontroli nad spornymi wodami i zapowiedział, że mógłby ustanowić nad M. Południowochińskim podobną jak nad M. Wschodniochińskim strefę identyfikacji obrony powietrznej.

W 2011 roku ponownie rozgorzał chińsko-wietnamski spór o archipelagi małych wysp Paracelskich i Spratly na Morzu Południowochińskim.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/m327694.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory-na-tajwanie-premier-ustapil-po-klesce,101,0,1667941.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nacjonaliści przegrali, premier ustąpił Ciang Ju-hua poinformował na konferencji prasowej, że prezydent przyjął jego dymisję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/m316405.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zamach-w-chinach-15-zabitych-i-14-rannych-po,77,0,1667917.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Atakowali siekierami i nożami. Jatka w... Według agencji Xinhua napastnicy byli wyposażeni w materiały wybuchowe, noże, siekiery i inne narzędzia, które ostatecznie skonfiskowała policja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/m75179.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zakaz-palenia-w-miejscach-publicznych-zacznie,252,0,1667836.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Władze Pekinu szykują bat na palaczy Zakaz, który został przegłosowany wczoraj, ma wejść w życie 1 czerwca przyszłego roku. Za jego złamanie grozi grzywna do 200 juanów (około 33 dolary).
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz