Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chińskie władze przygotowują "regulację" działalności zagranicznych NGO

0
Podziel się:

Reuters zwraca uwagę, że już kilka miesięcy temu zaczęto w Chinach, bez rozgłosu, uważnie przyglądać się organizacjom pozarządowym, z zamiarem wprowadzenia ostrzejszych przepisów.

Chińskie władze przygotowują "regulację" działalności zagranicznych NGO
(Jens Schott Knudsen/Flickr)

Władze Chin zamierzają _ uregulować _ działalność zagranicznych organizacji pozarządowych na podstawie ustawy, której projekt jest omawiany w tym tygodniu - poinformowały dziś państwowe media chińskie.

Reuters zwraca uwagę, że już kilka miesięcy temu zaczęto w Chinach, bez rozgłosu, uważnie przyglądać się organizacjom pozarządowym, z zamiarem wprowadzenia ostrzejszych przepisów. Projekt ustawy nakłada na zagraniczne NGO, które chcą otworzyć biura w Chinach, bądź prowadzić w tym kraju tymczasową działalność, obowiązek zarejestrowania się i uzyskania zgody chińskich władz.

Według wiceministra bezpieczeństwa publicznego Yang Huanninga chodzi o _ uregulowanie działań zagranicznych organizacji pozarządowych, ochronę ich praw i interesów oraz promowanie wymiany i współpracy między Chińczykami a cudzoziemcami _.

Na wszystkich szczeblach aparatu rządowego zagranicznym NGO mają być zapewnione _ konsultacje polityczne, wsparcie i poradnictwo _, aby organizacje te mogły _ efektywnie i zgodnie z prawem działać w Chinach kontynentalnych _ - dodał Yang, twierdząc, że ustawa regulująca i nadzorująca działania organizacji pozarządowych jest potrzebna.

Agencja Xinhua nie podaje innych szczegółów i nie pisze, kiedy nowa ustawa miałaby wejść w życie. Reuters odnotowuje, że w ostatnich latach w Chinach pojawiło się wiele organizacji pozarządowych i że ich relacje z rządem chińskim mogą być konfrontacyjne, zwłaszcza jeśli organizacje te zajmują się drażliwą z punktu widzenia władz problematyką, taką jak prostytucja, czy narkomania.

W Chinach działa też wiele zagranicznych NGO, choć zwykle rejestrują się one jako biznesy, bo ułatwia to formalności. Pekin podejrzliwie spogląda na niektóre z nich, obawiając się _ szerzenia obcych wartości _ - wskazuje Reuters. Agencja dodaje, że rząd chiński domaga się od wszystkich organizacji pozarządowych, by się zarejestrowały, ale często wiąże się to ze skomplikowanymi procedurami, co sprawia, że wiele chińskich i zagranicznych NGO działa bez stosownego zezwolenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny wyślą wojsko do Afryki. Sprawdź, po co Agencja Xinhua pisze, że 180 wojskowych poleci do Sudanu Południowego w styczniu, a pozostali żołnierze dołączą do nich w marcu.
Atak hakerów na Sony Pictures. Co na to... Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wczorajszej rozmowie z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym potwierdził stanowisko Chin.
"Mamy zasadę: jeden kraj, dwa systemy" W tym roku region ten awansował na czwarte miejsce wśród najbogatszych terytoriów świata pod względem wielkości PKB na mieszkańca, wyprzedzając Szwajcarię.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)