Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
odszkodowanie
08.11.2007 10:53

Chce 200 tysięcy złotych od niemieckiego rządu

Krzysztof Skrzypek domaga się zadośćuczynienia za eksperymenty medyczne, prowadzone w czasie wojny na jego ojcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

Krzysztof Skrzypek będzie procesować się z państwem niemieckim o zadośćuczynienie za zbrodnie hitlerowskie - w czasie wojny hitlerowcy prowadzili na jego ojcu eksperymenty medyczne. Precedensowym pozwem zajmie się Sąd Okręgowy w Warszawie - zdecydował Sąd Najwyższy.

Grafik z Warszawy Krzysztof Skrzypek żąda w pozwie od niemieckiego ministra finansów 200 tys. zł zadośćuczynienia i 2 tys. zł miesięcznej renty. Cierpi on bowiem na tzw. syndrom drugiej generacji (ma zaburzenia psychiczne i fizyczne). Jego ojciec Jerzy był ofiarą zbrodniczych eksperymentów medycznych w niemieckich obozach koncentracyjnych. Był on tam np. trzymany w lodowatej wodzie, bo Niemcy chcieli ustalić, jak długo w takich warunkach może przeżyć pilot zestrzelony nad morzem.

Według prawa cywilnego, jeżeli na podstawie okoliczności sprawy nie można ustalić właściwości sądu, Sąd Najwyższy wyznacza sąd, przed który należy wytoczyć powództwo. SN nie rozpatruje sprawy merytorycznie.

ZOBACZ TAKŻE:

Polak żąda od rządu Niemiec odszkodowania za wojnęOstatnio do sądu w Gdańsku złożono inny tego typu pozew przeciw państwu niemieckiemu. Winicjusz Natoniewski spod Wejherowa na Pomorzu domaga się od rządu Niemiec miliona zł odszkodowania. W 1944 r., jako sześcioletni chłopiec, przeżył on cudem niemiecką pacyfikację wsi na Lubelszczyźnie (zamordowano wtedy 216 osób), ale został poważnie poparzony w pożarze, wznieconym przez hitlerowców.

Adwokat Natoniewskiego liczy na precedens wygrania przez obywateli Grecji podobnej sprawy. Potomkowie ofiar niemieckiej masakry z 1943 r. domagali się od sądu w Grecji zadośćuczynienia od niemieckiego państwa. Sąd powództwo oddalił, uzasadniając, że inne państwo nie może być pozywane przed sądem innego kraju. Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich uznał jednak, że taki immunitet nie stosuje się do zbrodni przeciw ludzkości. Po zwrocie sprawy, sąd w Grecji zasądził zadośćuczynienie.

Naczelna Rada Adwokacka apelowała ostatnio do swych członków, by w takich sprawach podejmowali się pełnomocnictwa za darmo.

Tagi: odszkodowanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz