Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chcą upamiętnić Ryszarda Kuklińskiego. "Wielki patriota"

0
Podziel się

Sejm wyraża najwyższe uznanie dla działań pułkownika, którego poświęcenie przysłużyło się obaleniu w Polsce komunizmu i utrzymaniu światowego pokoju - czytamy w projekcie dokumentu.

Chcą upamiętnić Ryszarda Kuklińskiego. "Wielki patriota"
(Bartosz KRUPA/East News)
bEiuPdvV

Sejmowa Komisja Kultury poparła złożony przez Solidarną Polskę projekt uchwały upamiętniającej płk. Ryszarda Kuklińskiego i oddającej mu cześć jako _ wielkiemu patriocie, który dobrze zasłużył się Rzeczypospolitej Polskiej _.

Na zdjęciu Patryk Jaki z Solidarnej Polski, jeden z wnioskodawców projektu uchwały upamiętniającej płk. Kuklińskiego

_ W 10. rocznicę śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie dla działań pułkownika, którego poświęcenie przysłużyło się obaleniu w Polsce komunizmu i utrzymaniu światowego pokoju zagrożonego ofensywnymi planami militarnymi Związku Radzieckiego. Kierując się dobrem Polski i Polaków, nie zważając na niebezpieczeństwa, Ryszard Kukliński odważnie przeciwstawił się komunistycznemu reżimowi, stając w jednym szeregu z bohaterami walk o polską niepodległość _ - czytamy w projekcie.

bEiuPdvX

Zdaniem wnioskodawców zbliżająca się okrągła rocznica śmierci płk. Kuklińskiego jest doskonałym momentem, by polski parlament przyznał, że ta postać dobrze przysłużyła się Polsce. _ - Płk Ryszard Kukliński z narażeniem życia swojego i swojej rodziny przez 10 lat przekazał amerykańskiemu wywiadowi ponad 40 tys. stron tajnych dokumentów dotyczących m.in. planów Związku Radzieckiego dotyczących broni nuklearnej. Przekazywane przez niego informacje miały unikalną wartość wywiadowczą. W opinii wielu historyków ujawnienie Stanom Zjednoczonym wymienionych planów było kluczowe z punktu widzenia rozwoju konfliktu podczas tzw. zimnej wojny _ - mówił przedstawiciel wnioskodawców Patryk Jaki (SP).

Przypomniał, że za swoją postawę Kukliński poniósł szereg ofiar. _ - W tajemniczych okolicznościach zginęli obaj jego synowie. W 1984 r. Sąd Wojskowy w Warszawie za dezercję i zdradę skazał go na karę śmierci połączoną z zarekwirowaniem mienia. Dopiero w 1995 r. prezes Sądu Najwyższego wniósł rewizję nadzwyczajną, a izba wojskowa sądu uchyliła wyrok pozbawienia wolności _ - dodał Jaki. Podkreślił także, że nie zmienia to faktu, iż po transformacji polski parlament _ w żaden sposób nie uhonorował pułkownika _ i obecnie jest ku temu okazja.

Tadeusz Iwiński (SLD) przyznał, że _ ze zdumieniem _ przyjął ten projekt, ponieważ postać płk Kuklińskiego jest _ z pewnością niejednoznaczna i kontrowersyjna _. _ - Są tacy Polacy, którzy uważają go za bohatera, inni - za zdrajcę _ - mówił Iwiński. Wyraził też ubolewanie w związku z _ narastającym procesem prób tworzenia uchwał o charakterze historycznym _.

_ - Parlamenty nie są powołane, by oceniać historię, nigdzie się też nie zdarza, żeby szpiegom bez względu na to, jakie były ich ostateczne intencje, wystawiać pomniki i honorować przez parlamenty. Do końca nie jest jasne, jaką rolę odgrywał Ryszard Kukliński (...) tym bardziej, że jego dossier zarówno wojskowe, jak i znajdujące się w IPN jest bardzo przetrzebione. Z różnych powodów klub SLD nie może poprzeć tej uchwały. Uważam, że na temat tej postaci będą dyskutowali historycy, a Sejm nie jest powołany, by oceniać historię, zwłaszcza tak świeżą _ - zaakcentował poseł SLD.

bEiuPdwd

Z krytyczną oceną uchwały zgodził się poseł Roman Kotliński (TR), który zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu; wniosek nie został jednak przyjęty przez członków komisji. Ostatecznie posłowie większością głosów przyjęli projekt uchwały, nieco skrócony w drugim czytaniu.

Pułkownik Ryszard Kukliński był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. W 1971 r. podjął współpracę z CIA. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. W 1981 r. Kukliński został przerzucony do USA, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Macierewicz i znikające dokumenty wywiadu Sąd zbada zażalenie Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Chodzi o wydanie kartotek operacyjnych oraz teczek tajnych akt operacyjnych oraz korzystanie z bazy danych przez osoby bez wymaganych procedur.
Snowden mówi, że chciał wspólnego dobra Przekonywał, iż ujawnione przez niego informacje nie wyrządziły żadnych szkód, a ludzie mają prawo wiedzieć, że są inwigilowani.
Miażdżący raport dla amerykanskich służb Zapewnienia władz USA, że dzięki programom inwigilacji NSA udało się zapobiec aktom terroryzmu, są znacznie przesadzone - wynika z raportu ekspertów New America Foundation.
bEiuPdwy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)