Notowania

raport wsi
20.12.2011 10:49

Chcą uchylenia immunitetu Macierewicza, za raport WSI

Były szef MON przyznał, że WSI popełniły wiele błędów i ich rozwiązanie było słuszne, jednak opublikowanie raportu zaszkodziło żołnierzom w Afganistanie i Iraku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Publikacja raportu z weryfikacji WSI zaszkodziła służbom, żołnierzom za granicą i cywilom; jeżeli dojdzie do głosowania, należy być za uchyleniem immunitetu Antoniemu Macierewiczowi - uważa były minister obrony, senator PO Bogdan Klich (na zdjęciu).

_ - Każdy myślący o bezpieczeństwie państwa poseł powinien poważnie brać pod uwagę to wszystko, co się wydarzyło wokół Wojskowych Służb Informacyjnych za sprawą Antoniego Macierewicza, i głosować za uchyleniem mu immunitetu, jeżeli Antoni Macierewicz sam nie zrezygnuje _ - powiedział Klich w Radiu ZET.

Były szef MON przyznał, że WSI popełniły wiele błędów i ich rozwiązanie było słuszne, jednak opublikowanie raportu zaszkodziło żołnierzom w Afganistanie i Iraku, ujawniło zasady funkcjonowania służb i zdekonspirowało oficerów służących za granicą. _ - Wreszcie, raport przyczynił się do krzywdy wielu cywilnych osób, którym MON musi składać przeprosiny i dawać zadośćuczynienia _ - zaznaczył Klich. Przypomniał, że na ten cel resort wydał około pół miliona złotych.

Warszawska prokuratura apelacyjna wystąpiła o uchylenie immunitetu Macierewiczowi, by zarzucić mu ujawnienie tajemnicy, przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy w związku z publikacją raportu o WSI. Prokuratura Generalna bada wniosek.

Powołane w 1991 roku WSI przestały istnieć 30 września 2006 roku. Wśród zarzucanych im nieprawidłowości były brak weryfikacji z lat PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, udział w aferze FOZZ, nielegalny handel bronią, dzika lustracja byłego wiceszefa ABW. Nieprawidłowości te opisano w ujawnionym w lutym 2007 przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego raporcie z weryfikacji WSI, sygnowanym przez Macierewicza. Na podstawie raportu wszczęto kilka - później umorzonych - śledztw w sprawie przestępstw WSI. Tymczasem trwa kilkanaście procesów cywilnych wytoczonych MON przez osoby wymienione w raporcie. W kilku sprawach sądy prawomocnie nakazały resortowi przeprosiny.

Klich był pytany też o potajemne nagranie jego rozmowy z Edmundem Klichem, wówczas akredytowanym przy rosyjskim komitecie badającym katastrofę smoleńską. Bogdan Klich powiedział, że choć rozmowy nie należało nagrywać ani publikować, to dla niego osobiście dobrze, że tak się stało. - _ Ponieważ pokazuje, że jako wysokiej rangi urzędnik publiczny zachowywałem się w sposób właściwy, zgodny z interesem naszego państwa; nie ma w tej rozmowie żadnych nacisków _ - powiedział.

Według Bogdana Klicha 12 dni po katastrofie nie było podstaw by formułować tezę, iż Rosjanie powinni byli zamknąć lotnisko ze względu na pogodę, i została ona sformułowana na podstawie procedur obowiązujących w Polsce, a nie badania sytuacji na miejscu.

Rozmowa w gabinecie ministra, nagrana w kwietniu 2010 przez Edmunda Klicha _ na własne potrzeby _, została najpierw zamieszczona jako plik dźwiękowy na stronach resortu infrastruktury, później jej zapis opublikowała _ Gazeta Polska Codziennie _. Warszawska prokuratura okręgowa odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie ujawnienia rozmowy.

Czytaj więcej o sprawie w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t20476.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokuratura;chce;uchylenia;immunitetu;macierewiczowi,165,0,992933.html) Chcą uchylić immunitet Macierewiczowi. Za WSI Warszawska prokuratura apelacyjna chce uchylenia immunitetu posła PiS za publikację raportu z weryfikacji WSI.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t19013.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/klich;odrzuca;oskarzenia;macierewicza,242,0,806130.html) Klich odrzuca oskarżenia Macierewicza Antoni Macierewicz nie ma żadnych podstaw, by mnie oskarżać. To działanie polityczne - uważa płk Edmund Klich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/248/t20472.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mon;znow;musi;przepraszac;za;macierewicza,75,0,741707.html) MON znów musi przepraszać za Macierewicza Pogonowskiego w raporcie o WSI opisano jako aferzystę.
Tagi: raport wsi, edmund klich, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz