Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chcą się rozprawić z Wałęsą za słowa o gejach

0
Podziel się:

Biedroń zamierza rozmówić się z byłym prezydentem. Wałęsę może wybronić tylko zaświadczenie od lekarza - kpi Wenderlich.

Chcą się rozprawić z Wałęsą za słowa o gejach
(Reporter)

Robert Biedroń (Ruch Palikota) chce spotkać się z Lechem Wałęsą w związku ze słowami byłego prezydenta, że homoseksualiści w Sejmie powinni siedzieć _ za murem _. Politycy wszystkich opcji uważają wypowiedź Wałęsy o gejach za niedopuszczalną.

Lech Wałęsa w piątek w TVN24 powiedział, że homoseksualiści _ muszą wiedzieć, że są mniejszością i do mniejszych rzeczy się przystosować _. _ Doprowadziliśmy do tego, że ta mniejszość wchodzi na głowę większości _ - przekonywał. Dopytywany, czy homoseksualista powinien siedzieć w ostatniej ławie w Sejmie, odparł: _ Oczywiście, że tak. Jak sprawiedliwość to sprawiedliwość. A nawet jeszcze za murem. Jestem demokratą w stu procentach, ale nie żeby jeden procent wchodził mi na głowę _. Jak mówił, homoseksualiści nie powinni jemu i _ jego wnukom zawracać głowy _.

Publiczne propagowanie nienawiści do mniejszości seksualnej - zawiadomienie o popełnieniu tego przestępstwa przez Lecha Wałęsę złożył wczoraj w gdańskiej prokuraturze Ryszard Nowak, szef Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą. Rzeczniczka Prokuratury w Gdańsku, Barbara Sworobowicz, powiedziała, że w poniedziałek odniesie się do zawiadomienia Nowaka.

W programie Radia Zet _ Siódmy dzień tygodnia _ Robert Biedroń podkreślał, że Wałęsa nadal jest dla niego ważnym symbolem Solidarności i walki o prawa człowieka, ale ma z byłym prezydentem _ coraz większy problem _. Wyjawił, że po słowach Wałęsy czuje się _ obywatelem drugiej kategorii _, bo ta wypowiedź nawiązuje do _ ohydnych doświadczeń _: segregacji, getta ławkowego.

_ - Chcę się spotkać z Lechem Wałęsą; marzę o tym, żeby się z nim spotkać po tym, co powiedział, i porozmawiać, skonfrontować jego stereotypy, jakiś lęk przed osobami homoseksualnymi - zadeklarował. Jego zdaniem, Wałęsa powinien zgodzić się na to spotkanie dla Polski, aby więcej nie powtarzał tego typu słów _.

Podczas późniejszej rozmowy z dziennikarzami Biedroń podkreślał, że Wałęsa jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, a to zobowiązuje. Pytany o złożone przez Ryszarda Nowaka zawiadomienie do prokuratury przeciwko Wałęsie za _ propagowanie nienawiści do mniejszości seksualnej _, Biedroń powiedział: _ Nie idźmy tą drogą. To nie jest dobra droga. Rozmawiajmy ze sobą. Lech Wałęsa wiele razy pokazał, że potrafi rozmawiać, czasami próbował podawać nogę, ale zawsze znajdował sposób, żeby porozmawiać, w pewnym momencie ochłonąć. Nadal wierzę w Lecha Wałęsę i w jego dobro _.

Adam Hofman (PiS) i Jacek Kurski (Solidarna Polska) także skrytykowali Wałęsę za słowa o gejach, ale uznali, że przede wszystkim stanowi ona kłopot dla głównego nurtu polskiej polityki.

_ - Jak Lech Wałęsa zaatakuje PiS, Jarosława Kaczyńskiego albo Solidarność to wielki tłum oklaskuje Wałęsę, ale jak powie coś, co jest niezgodne z mainstreamowym myśleniem, to ci sami ludzie próbują prawą ręką za lewe ucho się złapać, żeby jednak powiedzieć, że ten Wałęsa (jest) zły _ - mówił Hofman. _ Urzekające jest to, jak w Polsce spada się z piedestału mainstreamu _ - dodał Kurski.

Polemizował z nimi Tomasz Nałęcz z kancelarii prezydenta. _ Nie jest tak, że niektórzy biorą Lecha Wałęsę na sztandary. Lech Wałęsa jest na polskim sztandarze, na tym polega kłopot nas wszystkich. On tam jest w zasłużony sposób i w chwale, ale niestety mówi takie rzeczy, które przyprawiają o rumieniec wstydu _ - mówił Nałęcz. _ Potępiając słowa Lecha Wałęsy, one nie powinny paść, nie sprowadzajmy do poziomu parteru Lecha Wałęsy, który jest w naszej historii pierwszoplanową postacią _ - zaznaczył Nałęcz.

Również Hofman podkreślał, że słowa Wałęsy _ nigdy w sferze publicznej nie powinny paść _. Według niego działalność Wałęsy przed 1989 rokiem to _ szczytna karta _, ale na to, co robił po 1989 roku, _ lepiej spuścić kurtynę milczenia _. Również Kurski zaznaczył, że w wypowiedzi byłego prezydenta niedopuszczalne jest _ stygmatyzowanie i wysyłanie do getta ławkowego _ homoseksualistów. _ Jeśli coś jest w poglądzie Wałęsy godnego rozważenia, to jego sprzeciw wobec ostentacji. Solidarna Polska jest za tolerancją dla osób o odmiennych preferencjach, natomiast jesteśmy przeciwko afirmacji i ostentacji _ - dodał.

Jacek Protasiewicz (PO) mówił z kolei, że szanuje dokonania Wałęsy, ale był on i jest bardziej _ trybunem ludowym _ niż autorytetem. _ Żadne doktoraty honoris causa nie zmienią faktu, że pozostał przywódcą związku zawodowego ze wszystkimi tego konsekwencjami _ - uznał.

W jego ocenie, Wałęsa zawstydził swoją wypowiedzią Polaków. Dopytywany przez Biedronia, powiedział, że chciałby, aby były prezydent przeprosił za swoje słowa, bo _ zrobił krzywdę Polsce, Polakom, wizerunkowi Polski na świecie _.

W ocenie Jerzego Wenderlicha (SLD) słowa Wałęsy są problemem, bo powiedział je _ noblista, były prezydent, ikona _. Niemniej - jak mówił - Wałęsa jest bardziej ikoną za granicą niż w Polsce.

Z kolei zdaniem Nałęcza _ świat to zrozumie _. _ To nie jest jedyny przypadek, że człowiek, który wszedł do wielkiej historii, potem mówi i robi głupstwa _ - powiedział Nałęcz.

_ - Tego, co powiedział Lech Wałęsa nie da się niestety objaśnić plusami ujemnymi i plusami dodatnimi, bo z tego żaden plusy nie płyną _ - ocenił Wenderlich. Dodał, że Wałęsą może wybronić tylko _ zaświadczenie od lekarza, że przypaliło go (na wakacjach) na Florydzie, że to chwilowa pomroczność jasna _.

Stanisław Żelichowski (PSL) komentował zaś: _ Na pewno Lech Wałęsa nie jest postacią jednowymiarową. Czuję do niego wielką wdzięczność za to, co zrobił, ale czasami ma takie czy inne stwierdzenia, które powodują frustrację nas wszystkich _.

Czytaj więcej w Money.pl
Tyle dni poza Polską spędził Lech Wałęsa Żadna z podróży, nawet tych starszych, nie utkwiła mu szczególnie w pamięci.
Złożył doniesienie na Wałęsę w prokuraturze Ma to związek z wczorajszą wypowiedzią byłego prezydenta, który na antenie TVN24 powiedział, że homoseksualiści powinni w polskim Sejmie siedzieć w ostatniej ławie sali plenarnej lub nawet jeszcze za murem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)