Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chcą oskarżyć Kaddafiego o zbrodnie

0
Podziel się

Kończy się czas reżimu, który jest teraz w defensywie, to konkluzja obrad międzynarodowej grupy kontaktowej do spraw Libii.

Chcą oskarżyć Kaddafiego o zbrodnie
(ec.europa.eu)
bEhcbMSZ

_ - Kończy się czas reżimu Kaddafiego, który jest teraz w defensywie i coraz bardziej odizolowany na arenie międzynarodowej _ - oto konkluzja obrad międzynarodowej grupy kontaktowej ds. Libii, która spotkała się w Rzymie.

W dokumencie końcowym grupa kontaktowa opowiedziała się za oskarżeniem reżimu Muammara Kaddafiego o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Uczestnicy obrad - przedstawiciele 22 państw i 6 organizacji międzynarodowych - oświadczyli: _ Zintensyfikujemy presję na reżim i zapewniamy, że kryminalne i nieludzkie czyny nie pozostaną bezkarne _.

bEhcbMTb

Gospodarz spotkania, szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini ogłosił zaś, że powstańcza Narodowa Rada Libijska obejmuje już reprezentantów 17 regionów, a zatem - dodał - całej Libii. Ponadto Frattini poinformował, że Narodowa Rada Libijska wyraziła wolę zorganizowania, przy pomocy ONZ, wyborów samorządowych w tym kraju.

_ - Od dziesiątków lat Libia nie zna zjawiska wyborów _ - podkreślił włoski minister.

Jednocześnie zapewnił, że nie ma mowy o żadnym impasie w międzynarodowej operacji w Libii.

_ - Nie ma poczucia zmęczenia z naszej strony ani zmniejszenia naszej determinacji; czas gra na naszą korzyść _ - ocenił minister Franco Frattini, zadowolony z przebiegu czwartkowych obrad.

bEhcbMTh

Szef dyplomacji Włoch poinformował, że na pomoc dla ludności Libii zebrano już 250 milionów dolarów. W komunikacie końcowym podano, że jest to _ znaczący wkład, polegający na finansowych zobowiązaniach i pożyczkach _.

Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague na konferencji prasowej w Wiecznym Mieście mówił o potrzebie _ nasilenia presji ekonomicznej, wojskowej i dyplomatycznej na reżim Kaddafiego _. Hague wykluczył natomiast możliwość dostaw broni dla Narodowej Rady Libijskiej.

W spotkaniu międzynarodowej grupy kontaktowej uczestniczył polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w związku z przejęciem przez nasz kraj w lipcu przewodnictwa w Unii Europejskiej. W spotkaniu w siedzibie włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych udział wzięli przedstawiciele Unii Europejskiej, ONZ, NATO, Ligi Arabskiej, Organizacji Konferencji Islamskiej i Rady Współpracy Zatoki Perskiej.

W Libii NATO zestrzeliło śmigłowce Kaddafiego

W atakach powietrznych NATO w pobliżu miasta Zintan, na południe od Trypolisu, zniszczone zostały co najmniej dwa śmigłowce należące do libijskich sił reżimowych - poinformował rzecznik libijskich powstańców. Rzecznik, przedstawiający się jako Abdulrahman, oświadczył, że sojusz _ zniszczył dwa lub trzy śmigłowce transportowane przez duże ciężarówki _. Świadkowie mówili o unoszącym się nad okolicą dymie.

bEhcbMTi

Od początku operacji zachodnich sił, mającej na celu ustanowienie strefy zakazu lotów nad Libią, nie było informacji, by wojska Muammara Kaddafiego używały śmigłowców.

Według rebeliantów ciężarówki transportujące śmigłowce zmierzały do małego miasta na granicy tunezyjskiej, w którym - jak wynika ze zdjęć satelitarnych - znajduje się baza wojskowa.

Nie wiadomo, czy śmigłowce były przewożone w kierunku granicy z Libią w celu ich ukrycia przed lotnictwem NATO, czy też miały zająć pozycje do walki z powstańcami.

bEhcbMTj
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t87694.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/asad;ma;wiecej;krwi;na;rekach;niz;kaddafi,94,0,823902.html) Asad ma więcej krwi na rękach niż Kaddafi Zdaniem szef MSZ Szwecji Carla Bildta, syryjski reżim rozprawia się z protestującymi bardziej bezwzględnie niż libijski z powstańcami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t135243.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pielegniarka;kaddafiego;chce;azylu;w;norwegii,42,0,823850.html) Pielęgniarka Kaddafiego chce azylu w Norwegii Tak twierdzą media, ale Hałyna Kołotnycka, która według Wikileaks była w romantycznym związku z pułkownikiem, odmawia kontaktów z prasą.
bEhcbMTC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)