Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cenzura w Wietnamie. Wolność na portalach społecznościowych będzie ograniczona

0
Podziel się:

Nowe prawo zakazuje cytowania ogólnych informacji, wiadomości z gazet, agencji prasowych lub stron kontrolowanych przez państwo.

Cenzura w Wietnamie. Wolność na portalach społecznościowych będzie ograniczona
(tamtaonline/CC BY-NC-SA/Flickr)

Ambasada USA w Hanoi skrytykowała dekret zakazujący użytkownikom portali społecznościowych w Wietnamie zamieszczania bieżących informacji. Nowe prawo, postrzegane jako próba ograniczania wolności wypowiedzi, wejdzie w życie we wrześniu.

Amerykańska placówka dyplomatyczna usiłowała wpłynąć na rząd wietnamski w trakcie tworzenia kontrowersyjnego prawa, dzięki czemu usunięte zostały niektóre z bardziej drakońskich zapisów, jednak ostateczna wersja ustawy nie jest dla USA zadowalająca - pisze agencja Associated Press.

_ Podstawowe swobody mają zastosowanie zarówno w internecie, jak i poza nim _ - podkreśliła ambasada USA w wydanym oświadczeniu. _ Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zapisami dekretu, które wydają się ograniczać rodzaj informacji, jakie można przekazywać za pośrednictwem portali społecznościowych i stron internetowych _ - dodali przedstawiciele agencji.

Opublikowany w ubiegłym tygodniu tzw. dekret 72 zakazuje internautom wymieniania się bieżącymi informacjami na portalach społecznościowych. Nowe prawo ma według władz zapewnić, by internauci mogli znajdować w sieci _ prawdziwe i dokładne informacje _.

Użytkownicy Facebooka i Twittera, które w komunistycznym Wietnamie są coraz popularniejsze i często służą do obchodzenia cenzury, nie będą mogli nawet cytować ogólnych informacji, wiadomości z gazet, agencji prasowych lub stron kontrolowanych przez państwo.

Dekret zakazuje też dostawcom usług internetowych _ dostarczania antywietnamskich treści, osłabiania bezpieczeństwa narodowego, porządku społecznego i jedności narodowej, oraz zniekształcania informacji _. Administratorzy stron, na których znajdą się zabronione treści, będą miały obowiązek dostarczenia władzom adresu IP internautów łamiących prawo.

Ponadto zagraniczne firmy świadczące usługi internetowe w Wietnamie będą musiały mieć co najmniej jeden serwis w tym kraju, co ułatwi władzom w Hanoi kontrolę nad treściami publikowanymi w internecie. Dla tych przedsiębiorstw oznacza to jednak wzrost kosztów, a to może sprawić, że wiele firm internetowych będzie omijać Wietnam - wskazuje organizacja Asia Internet Coalition, zrzeszająca m.in. Google'a i Twittera.

Na razie nie jest jasne, jak egzekwowane będą nowe przepisy ani jakie kary będą grozić za złamanie zakazu. Nowe prawo zostało skrytykowane przez wietnamskich internautów, a także Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ).

W Wietnamie gazety i kanały telewizyjne są kontrolowane przez komunistyczne władze. Organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) nazywa ten kraj _ wrogiem internetu _. Uplasował się on na 172. spośród 179. miejsc w tegorocznym indeksie wolności prasy RSF.

Od początku 2013 roku co najmniej 46 wietnamskich działaczy zostało skazanych, często na długie kary więzienia, za działalność antypaństwową. W czerwcu w związku z antypaństwową propagandą zatrzymano trzech blogerów.

Czytaj więcej w Money.pl
We Włoszech chcą ich zakazać. Nasi politycy nie mogą bez nich żyć _ - Co my byśmy robili podczas tych długich i nudnych przemówień kolegów _ - zastanawia się poseł PiS.
Twitter i Facebook szkodzą. Sprawdź dlaczego? W badaniu wzięło udział 24 tys. osób w związkach małżeńskich, posługujących się 10 kanałami komunikacji.
Zakaz korzystania z Facebooka i Twittera Zakaz korzystania z Facebooka i Twittera podczas obrad włoskiej Izby Deputowanych wprowadziła jej nowa przewodnicząca Laura Boldrini. O swej decyzji poinformowała na profilu na Facebooku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)