Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Centra Dialogu z Rosjanami już wiosną?

0
Podziel się:

Mają zbliżyć kraje i aktywizować organizacje pozarządowe. Powstaną w Warszawie i Moskwie.

Centra Dialogu z Rosjanami już wiosną?
(gudmd.haralds/CC/Flickr)

*Pełnomocnik ministra kultury ds. utworzenia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Sławomir Dębski wyraził w Senacie nadzieję, że oba centra - w Polsce i Rosji - będą mogły podjąć działalność już wiosną tego roku. *

Ustawą o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, uchwaloną w ubiegłym tygodniu przez Sejm, zajmowała się senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu.

_ - Chcemy, aby oba centra mogły podjąć działalność już wiosną tego roku _ - mówił w Senacie Sławomir Dębski. _ Chciałbym podkreślić, że tworzymy instytucję nie po to, aby ona dominowała w obszarze stosunków polsko-rosyjskich, ale po to, aby m.in. inspirowała aktywność innych instytucji, w tym pozarządowych _ - mówił Dębski.

Pełnomocnik zwrócił uwagę na dużą rolę jaką ma odgrywać przyszła współpraca polskiego Centrum z instytucją, którą tworzy rząd Rosji. _ To ma być tandem działający na rzecz przezwyciężenia deficytów w stosunkach polsko-rosyjskich _ - ocenił Dębski.

Senator Wojciech Skurkiewicz pytał Dębskiego o to, na jakim etapie prac w tworzeniu swojego Centrum jest Rosja. _ Jak ono będzie wyglądało, czy jest analogiczne do naszego? _ - pytał.

_ - Jeżeli chodzi o stronę rosyjską to jest ona (...) nawet bardziej zaawansowana obecnie niż my. W tej chwili Rosjanie są na etapie uzgodnień międzyresortowych, aktów wykonawczych. To wynika ze specyfiki rosyjskiego systemu prawnego, w którym istnieje coś takiego jak decyzja prezydenta (...). W tej konkretnej sytuacji mamy do czynienia z decyzją prezydenta o ogłoszeniu Centrum, która w zasadzie ma tę samą rangę jak u nas ustawa _ - tłumaczył Dębski.

_ - Umówiliśmy się na samym początku, że obie instytucje muszą realizować ten sam katalog zadań. Ze względu na różnice w porządkach prawnych sposób tworzenia Centrów będzie się jednak nieco różnił. (...) Przede wszystkim chodzi o to, by obie instytucje mogły działać w tym samym zakresie _ - zauważył pełnomocnik.

Dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ewa Ger odpowiadała na pytania dlaczego zdecydowano się powołać Centrum w Polsce na mocy ustawy, a nie np. zarządzenia. _ Instytucję powołaną na mocy zarządzenia (...) można by jednym podpisem skasować. Nie mielibyśmy gwarancji stabilności. Ustawa daje nam taką stabilność. Bardzo trudno byłoby sprawić, że instytucja mogłaby przestać istnieć z dnia na dzień, jeśli powołamy ją w ustawie _ - podkreśliła Ger.

Senator Maria Pańczyk-Pozdziej pytała Dębskiego o to jak liczna personalnie będzie obsada Centrum. Dębski odparł, że do każdego zadania, którym zajmować się będzie Centrum zostanie wytyczony koordynator. Zadań jest 10. _ Do każdego z tych zadań będziemy mieć jednego koordynatora, plus obsługa czyli prawnicy, księgowość _ - tłumaczył.

Podczas piątkowego posiedzenia komisja przegłosowała dwie poprawki. Jedna z nich zakłada, że po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli rozliczenia przychodów i kosztów dofinansowanego przez Centrum Dialogu przedsięwzięcia, upoważnieni pracownicy Centrum mogą formułować wnioski i zalecenia pokontrolne.

Centra Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia mają powstać w Warszawie i w Moskwie. Obie placówki działające w ramach Centrum mają dysponować budżetami po około 1 mln euro. Celem ich działalności ma być m.in. inicjowanie, wspieranie, podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Centrum ma prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą, upowszechniać wiedzę o stosunkach polsko-rosyjskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów.

Z inicjatywą powołania Centrum wystąpiła Polsko-Rosyjska Grupa do spraw Trudnych. Inicjatywę tę poparli premierzy Donald Tusk i Władimir Putin. 6 grudnia, podczas wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce, podpisano list intencyjny w sprawie powołania Centrum.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)