Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przemyt
25.09.2012 11:07

Celnicy udaremnili przemyt papierosów wartych 6 mln zł

To jeden z największych w tym roku takich przemytów w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dedek/Reporter)

Podlascy celnicy udaremnili niedaleko polsko-litewskiej granicy w Budzisku (Podlaskie) przemyt papierosów o wartości rynkowej blisko 6 mln zł. To jeden z największych w tym roku takich przemytów w kraju - poinformował rzecznik Izby Celnej w Białymstoku.

Jak powiedział rzecznik Maciej Czarnecki, papierosy znaleziono w litewskim tirze, którym kierował 45-letni obywatel tego kraju. Z dokumentów ładunku wynikało, że przewozi on wyroby z tworzyw sztucznych, z Estonii do Bułgarii.

Ciężarówka została prześwietlona urządzeniem rtg a obraz wzbudził podejrzenia, że może być tam przemyt papierosów. Po otwarciu naczepy okazało się, że cała jest wyładowana kartonami z papierosami, bez żadnych banderol.

W sumie celnicy znaleźli blisko 600 tys. paczek papierosów. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanej kontrabandy, to blisko 6 mln zł. Kierowca tira został zatrzymany. Grozi mu do 5 lat oraz utrata ciężarówki wraz z nielegalnym towarem.

Z danych podlaskich celników wynika, że zatrzymany w tym roku w regionie przemyt papierosów jest już większy, niż w całym 2011 roku. Wówczas było to 4,75 mln paczek papierosów, w tym roku - to już 4,8 mln paczek.

Duża część, to przemyt na granicy z Litwą, wewnętrznej granicy UE, gdzie nie ma kontroli paszportowo-celnych. Tu zatrzymywane są przede wszystkim ładunki przewożone w ciężarówkach, w dużych partiach przemytu o jednorazowej wartości kilku mln zł.

Według raportu Światowej Organizacji Ceł (WCO) oraz danych Europejskiego Biura ds. Przeciwdziałania Oszustwom (OLAF), Polska należy do liderów w zwalczaniu przemytu i nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi.

Czytaj więcej w Money.pl
Te paczki papierosów okazały się nielegalne Prawie osiem ton papierosów z przemytu, czyli 400 tys. paczek o szacowanej wartości 1,8 mln euro, przechwycili celnicy w porcie w Hawrze na północy Francji.
Wieźli wino, ale przemycali papierosy Ukraiński kierowca ciężarówki zgłosił przy odprawie celnej, że wiezie do Niemiec białe, półwytrawne wino. Nie tylko.
Przez papierosy mogli stracić miliony euro Na polecenie belgijskiej służby celnej w Antwerpii zniszczono 151 milionów podrabianych papierosów. Gdyby trafiły one na czarny rynek, fiskus straciłby 29 milionów euro.
Tagi: przemyt, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz