Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CBŚP rozbiło międzynarodowy gang produkujący papierosy

0
Podziel się:

Podczas akcji zatrzymano 14 osób - siedmiu Bułgarów, dwóch obywateli Ukrainy i pięciu Polaków. Gang mógł spowodować straty w wysokości 4,5 mln zł.

CBŚP rozbiło międzynarodowy gang produkujący papierosy
(PAP/Tytus Żmijewski)

Jedną z większych w Europie nielegalnych fabryk papierosów zlikwidowali pod Warszawą policjanci z Centralnego Biura Śledczego. Podczas akcji zatrzymano 14 osób - siedmiu Bułgarów, dwóch obywateli Ukrainy i pięciu Polaków. Gang mógł spowodować straty w wysokości 4,5 mln zł.

_ - Podczas tej sprawy nasi policjanci współpracowali z bułgarskim Departamentem do Zwalczania Przestępczości Akcyzowej Krajowej Agencji Bezpieczeństwa. Fabryka zlokalizowana była w powiecie grójeckim. Wyposażono ją w profesjonalne maszyny do produkcji papierosów _ - powiedziała Katarzyna Balcer z zespołu prasowego CBŚP.

Jak dodała, na miejscu policjanci zabezpieczyli 2 mln papierosów - podróbek znanej marki - i ok. 4,5 tys. kg krajanki tytoniowej. Według ustaleń funkcjonariuszy podróbki trafiały do Niemiec i Szwecji.

_ - Zatrzymaliśmy 14 osób, które pracowały przy produkcji papierosów - siedmiu Bułgarów, dwóch obywateli Ukrainy oraz pięciu Polaków. Dziesięć spośród tych osób - Bułgarzy i trzech Polaków - zostało już aresztowanych _ - dodała Balcer.

Z kolei na terenie Bułgarii zatrzymana został jedna osoba, organizująca przyjazd obywateli Bułgarii do Polski.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Lublinie. _ Sprawcom zostały przedstawione zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych oraz zarzuty z ustawy Prawo własności przemysłowej. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności _ - zaznaczyła Balcer.

Z raportu MSW dot. bezpieczeństwa wynika, że polskie gangi coraz częściej specjalizują się właśnie w nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych (papierosów, krajanki tytoniowej, tytoniu konfekcjonowanego). Wiąże się to m.in. z tym, że przemyt podróbek papierosów znanych marek do krajów UE jest nadal bardzo opłacalny. Wiąże się też z mniejszym ryzykiem i kosztami niż produkcja i przemyt narkotyków. Polskie grupy współpracują przy tym z gangami z innych krajów.

Według szacunków policji na wyprodukowaniu około 30 mln sztuk papierosów gangi zarabiają 3-4 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Powstanie CBŚP. Nowa superjednostka policji Sejm znowelizował dziś ustawę o policji. Centralne Biuro Śledcze zostanie wyłączone ze struktur Komendy Głównej Policji.
Tak będą współpracować policja i wojsko - _ To bardzo ważne porozumienie - zapewnia szef Komendy Głównej Policji. _
Sprawa zabójstwa Ziętary. Zatrzymano... Policja zatrzymała rano dwie osoby mogące mieć związek z zabójstwem dziennikarza Jarosława Ziętary - poinformowała telewizja TVN24.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)