Notowania

Przejdź na
informacje
26.03.2010 12:20

CBŚ zatrzymało urzędników Ministerstwa Finansów

Ujawniali informacje wywiadu skarbowego. Za łapówki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lucian Coman/Dreamstime.com)

Funkcjonariusze policji i CBŚ zatrzymali dwóch pracowników Departamentu Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów, którzy za łapówki mieli ujawniać informacje stanowiące tajemnicę służbową. Informacje te ułatwiały prowadzenie działalności gospodarczej.

Jak poinformował Krzysztof Trynka, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, która prowadzi postępowanie w tej sprawie, oprócz dwóch urzędników Ministerstwa Finansów, zatrzymano też cztery inne osoby: pracownika Urzędu Kontroli Skarbowej w Opolu, dwie osoby, które wręczały łapówki oraz osobę, która im pomagała.

Zatrzymani to czterej mężczyźni i dwie kobiety, w wieku od 36 do 56 lat. Rozpracowywani byli przez policjantów od ponad roku przy współpracy ze ścisłym kierownictwem Ministerstwa Finansów.

Jak ustalili funkcjonariusze, nieformalnym pomysłodawcą procederu był 53-letni mieszkaniec Warszawy - jeden z dwóch zatrzymanych urzędników Ministerstwa Finansów. Obaj urzędnicy mieli za łapówki w wysokości co najmniej 6 710 zł przekazywać nieuprawnionym osobom niejawne informacje skarbowe ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej.

Na wniosek śledczych 53-latek, będący głównym sprawcą przestępstwa, został aresztowany na trzy miesiące. Trzy inne osoby (drugi pracownik resortu finansów oraz dwie osoby, które wręczały łapówki) będą mogły opuścić areszt po wpłaceniu kaucji w wysokości od 10 do 50 tys. zł. Wszystkim zatrzymanym grozi kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Do zatrzymań doszło przed kilkoma dniami w Opolu, Białej Podlaskiej, Warszawie i jej okolicach. W mieszkaniach i biurach podejrzanych zabezpieczono m.in. komputery i twarde dyski oraz dokumentację świadczącą o przestępstwie.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: informacje, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz