Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
policja
30.05.2013 08:29

CBŚ będzie miało własną siedzibę za 60 mln zł

Zatrudniające około 2 tys. policjantów Centralne Biuro Śledcze wyprowadzi się z Komendy Głównej Policji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Zatrudniające około 2 tys. policjantów Centralne Biuro Śledcze wyprowadzi się z Komendy Głównej Policji. Nowa centrala CBŚ zostanie oddana do użytku prawdopodobnie w 2015 roku.

Mają to być dwa obiekty przy ulicy Podchorążych w Warszawie, gdzie w przeszłości stacjonowały Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe MSW. Swoje siedziby mają tam m.in. Biuro Ochrony Rządu i Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Trwają ekspertyzy budynków pod kątem wytrzymałości stropów. Jeżeli nie trzeba będzie przerabiać stropów, to dokumentacja i remont pomieszczeń, do których przeprowadzi się CBŚ, zajmą mniej czasu. - _ Mamy nadzieję, że w 2015 r. prace będą tam zakończone. Przy sprzyjających warunkach może być to nawet koniec roku 2014 _ - powiedział komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Zwolnione przez CBŚ pomieszczenia w komendzie głównej mają zająć pracownicy biura logistyki policji. Obecnie pracują w dzierżawionych od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych budynkach przy ulicy Domaniewskiej. _ - Te zmiany mogłyby przynieść 9 mln zł oszczędności rocznie _ - powiedział Działoszyński.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/24/241944.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/dzieki;kontroli;sluzby;beda;mniej;sklonne;do;naduzyc;prawa,85,0,1316181.html) *Ćwiąkalski stanowczo o reformie służb specjalnych * - _ To co się dzieje w Polsce, przekroczyło wszelkie granice przyzwoitości _ - uważa były minister.

W kwietniu stanowisko dyrektora CBŚ objął nadinsp. Igor Parfieniuk. Wtedy opublikowano też nowy regulamin Komendy Głównej Policji. Zadania Biura uzupełniono o zwalczanie handlu ludźmi i uprowadzeń dla okupu. Wyłączenie CBŚ ze struktur KGP i przekształcenie Biura w jednostkę podobną do komend wojewódzkich ma być następnym etapem reorganizacji komendy głównej, ale żeby do tego doszło, potrzebna jest zmiana ustawy o policji.

Według planów nieco zmieniłaby się nazwa CBŚ - stałoby się ono Centralnym Biurem Śledczym Policji (obecnie to Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji). W KGP jest niecałe 4,4 tys. stanowisk, z tego CBŚ liczy około 2 tys. osób. Po wydzieleniu Biuro ma zostać wzmocnione ponad 200 etatami z KGP. Wyłączenie CBŚ z KGP ma także zapewnić wzmocnienie pionu do walki z przestępczością gospodarczą.

Komendant CBŚP nie będzie dysponował funduszami, ale zyska uprawnienia personalne i dyscyplinarne wobec funkcjonariuszy. Według Działoszyńskiego dzięki temu CBŚP nie będzie odciągane od merytorycznych zadań i nie będzie miało etatów zajmujących się tylko obsługą finansowo-logistyczną.

Z najnowszego sprawozdania KGP z działalności CBŚ wynika, że w 2012 roku policjanci Biura rozbili 183 zorganizowane grupy przestępcze, które działały na terenie Polski. W prowadzonych sprawach zabezpieczono mienie o wartości ponad 248 mln zł.

W ub. r. policjanci CBŚ skupili się m.in. na zwalczaniu przestępczości narkotykowej - zlikwidowano 15 laboratoriów narkotyków syntetycznych oraz ponad 100 profesjonalnie zorganizowanych plantacji konopi indyjskich. W drugim przypadku to blisko dwa razy więcej niż rok wcześniej. Zabezpieczono ponad 1,3 tys. kg narkotyków (w 2011 r. - 922 kg). Najwięcej: marihuany (632 kg), amfetaminy (457 kg) i kokainy (200 kg).

Centralne Biuro Śledcze powołano do życia 15 kwietnia 2000 r. po połączeniu dwóch działających w KGP biur: do walki z przestępczością zorganizowaną i do walki z przestępczością narkotykową. Wzorowano je na nowoczesnych instytucjach tego typu działających w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. CBŚ ma na swoim koncie m.in. rozbicie największych polskich gangów - z Pruszkowa i Wołomina. Służący w nim funkcjonariusze zajmują się m.in. grupami specjalizującymi się w obrocie narkotykami, handlu bronią, amunicją czy praniu pieniędzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważne zmiany w policji już w połowie roku? Komenda Główna Policji chciałaby w połowie roku wydzielić ze swoich struktur Centralne Biuro Śledcze i przekształcić je w jednostkę podobną do komend wojewódzkich.
Namierzyli ich w sieci. Wpadło 14 osób CBŚ zatrzymała 14 osób, zajmujących się sprzedażą i produkcją materiałów wybuchowych.
772 gangi trzęsły polskim półświatkiem Policjanci rozbili 183 grupy, ale przyznają, że liczba przestępców znacznie wzrosła.
Tagi: policja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz