Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS o sondażowych kłamstwach, czyli o czym nie wypada mówić ankieterom

0
Podziel się:

Tylko część ankietowanych osób uważa, że mówienie o preferencjach politycznych nie jest kłopotliwe.

CBOS o sondażowych kłamstwach, czyli o czym nie wypada mówić ankieterom
(Associated Press/FOTOLINK)

Ponad połowa ankietowanych (55 proc.) uważa, że uczestnicy sondażu przyznaliby się, iż w nadchodzących wyborach zamierzają zagłosować na PO; podobna grupa (54 proc.) sądzi, że swe sympatie ujawniliby w sondażu zwolennicy PiS - wynika z badania CBOS dot. prawdomówności w sondażach.

CBOS ocenił, że _ obszarem pozwalającym skonfrontować odpowiedzi z pozasondażową rzeczywistością są sympatie polityczne - co pewien czas deklarowane preferencje wyborcze można porównać z rzeczywistymi wynikami wyborów _.

W najnowszym sondażu CBOS spytał ankietowanych: _ Jak Pan/i sądzi, czy w rozmowie takiej jak ta, ludzie na ogół przyznaliby się do tego, że w wyborach chcą głosować na _ PO, PiS, Twój Ruch i Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego.

55 proc. badanych odpowiedziało, że uczestnicy sondażu przyznaliby się do tego, iż w nadchodzących wyborach zamierzają zagłosować na Platformę Obywatelską; przeciwnego zdania było 25 proc. badanych; 20 proc. nie wyraziło zdania.

W przypadku PiS, 54 proc. ankietowanych było zdania, że swoje sympatie bez skrępowania ujawniliby badani popierający tę partię; odmiennego zdania było 25 proc. ankietowanych; 21 proc. nie wyraziło opinii.

Z kolei 46 proc. badanych uznało, że uczestnicy sondażu przyznaliby się do zamiaru głosowania na Twój Ruch; odmiennego zdania było 32 proc.; 22 proc. nie wyraziło opinii.

Natomiast w przypadku Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, 44 proc. respondentów oceniło, że badani w sondażu przyznaliby się do chęci oddania głosu na tę formację; przeciwne zdanie wyraziło 31 proc.; nie przedstawiło opinii 25 proc.

44 proc. badanych uważa, że w rozmowie z ankieterem ludzie na ogół przyznaliby się do chęci głosowania na każdą partię; zdaniem 26 proc. - nie przyznaliby się do chęci głosowania na co najmniej jedną, ale nie więcej niż trzy partie; zdaniem 15 proc. - nie przyznaliby się do chęci głosowania na żadną partię; również 15 proc. odpowiedziało _ trudno powiedzieć _ lub nie udzieliło odpowiedzi.

CBOS wskazuje, że osoby, którym mówienie o preferencjach politycznych nie wydaje się kłopotliwe (uważające, że ludzie przyznaliby się przed ankieterem do chęci głosowania na każdą partię), stanowią zaledwie jedną czwartą badanych w wieku 65 lat i więcej oraz prawie trzy piąte ankietowanych mających mniej niż 35 lat.

Oprócz młodszego wieku, takiemu przeświadczeniu sprzyja życie w większej aglomeracji, legitymowanie się lepszym wykształceniem, uzyskiwanie wysokich dochodów na głowę, korzystna ocena własnych warunków materialnych, lewicowa orientacja polityczna oraz rzadszy udział w praktykach religijnych - podkreśla ośrodek.

Z kolei pogląd, że ludzie nie przyznaliby się do zamiaru głosowania na żadną z wymienionych partii, nieco częściej prezentują mieszkańcy wsi i małych miasteczek, ankietowani najbiedniejsi oraz najbardziej zaangażowani religijnie - zauważa CBOS.

Sondaż CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 8-14 maja 2014 roku na liczącej 1074 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Schetyna ostro: Platforma nie będzie faworytem - _ Musi być nowy program i nowi ludzie _ - taką receptę na sukces widzi główny konkurent Donalda Tuska w rządzącej partii.
Polacy: Sytuacja w kraju idzie w złym kierunku Większość (69 procent) uważa, że sprawy idą w złym kierunku.
Polacy nie pojadą na wakacje? Wyniki sondażu Połowa Polaków (49 procent) nie ma w tym roku żadnych letnich planów wyjazdowych. Na urlop wybiera się nieco ponad jedna czwarta zapytanych (29 procent).
Euro w Polsce? Polacy w tej kwestii są zgodni W czerwcu 72 procent badanych było przeciw przyjęciu euro, jest to mniej o 3 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego pomiaru.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)